Փոխանցեք Թրամփին՝ ես նրան սպասում եմ այստեղ՝ Պուտինի և Զելենսկու հետ միասին. Լուկաշենկո
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն կարծիք է հայտնել, որ Ուկրաինայում հակամարտության խաղաղ կարգավորման շուրջ բանակցությունները կարող են տեղի ունենալ Մինսկում։ Նա Բելառուսի մայրաքաղաք է հրավիրել Ուկրաինայի, ՌԴ-ի և ԱՄՆ-ի նախագահներ Վլադիմիր Զելենսկուն, Վլադիմիր Պուտինին և Դոնալդ Թրամփին:
«Ուզում եք՝ եկեք այստեղ. մոտ-200 կիլոմետր է Բելառուսի սահմանից մինչև Կիև։ Կես ժամվա ճանապարհ է ինքնաթիռի համար: Եկեք։ Այստեղ մենք կնստենք: Հանգիստ, առանց աղմուկի, առանց բղավելու, եկեք պայմանավորվենք: Խնդրում եմ փոխանցեք Թրամփին ես նրան սպասում եմ այստեղ՝ Պուտինի և Զելենսկու հետ միասին: Նստենք ու հանգիստ պայմանավորվենք։ Եթե ցանկանում եք պայմանավորվել», - ասել Է Լուկաշենկոն ամերիկացի բլոգեր Մարիո Նաուֆալին տված հարցազրույցում։
Բելառուսի նախագահը կարծում է, որ Պուտինը նպատակաուղղված է խաղաղ բանակցություններին և հակամարտության կարգավորմանը:
Նա նաև կարծում է, որ Ուկրաինայի նախագահի հետ «պետք է համոզել պայմանավորվել, քանի որ Զելենսկու հետևում կանգնած է ուկրաինական հասարակության մեծ մասը։ Այդ պատճառով պետք է պայմանավորվել»։

Tell Trump I'm waiting for him here, with Putin and Zelensky. Lukashenko
Belarusian President Alexander Lukashenko believes that negotiations on a peaceful settlement of the conflict in Ukraine can take place in Minsk. He has invited the presidents of Ukraine, Russia, and the United States, Vladimir Zelensky, Vladimir Putin, and Donald Trump, to the Belarusian capital.
“Do you want to come here? It’s about 200 kilometers from the Belarusian border to Kyiv. It’s a half-hour flight. Come. We’ll sit here. Quietly, without noise, without shouting, let’s agree. Please tell Trump that I’m waiting for him here, together with Putin and Zelensky. Let’s sit down and make an agreement quietly. If you want to agree,” Lukashenko said in an interview with American blogger Mario Naufal.
The Belarusian president believes that Putin is focused on peaceful negotiations and conflict resolution.
He also believes that the Ukrainian president “must be persuaded to reach an agreement because most Ukrainian society is behind Zelensky. That is why an agreement must be reached.”