Եվրախորհրդարանը ծրագրում է Հունգարիային զրկել ձայնի իրավունքից. Politico
Politico-n գրում է, որ համաեվրոպական «Վոլտ» կուսակցության Եվրախորհրդարանի պատգամավորներն այսօր գագաթնաժողովից առաջ ԵՄ առաջնորդներին կուղարկեն ինը կետից բաղկացած գործողությունների ծրագիր, որը կներառի Հունգարիային ձայնի իրավունքից զրկելու առաջարկ։
Նշվում է, որ Բուդապեշտը հաճախակի սաբոտաժ է անում ԵՄ երկրների ընդհանուր որոշումները՝ Կրեմլի հետ բարեկամության և իր համար նախապատվությունները սակարկելու ցանկության պատճառով։
Ծրագրի մյուս կետերով պատգամավորները պահանջում են ստեղծել միասնական եվրոպական բանակ, Կայա Կալլասին նշանակել ԵՄ լիիրավ արտգործնախարար։

European Parliament plans to strip Hungary of its voting rights. Politico
Politico-n writes that the MEPs of the pan-European Volt party will send a nine-point action plan to EU leaders today ahead of the summit. The plan will include a proposal to deprive Hungary of its voting rights.
It is noted that Budapest often sabotages EU countries' common decisions due to its friendship with the Kremlin and its desire to bargain for preferences for itself.
Among other points of the plan, the MEPs demand the creation of a single European army and appoint Kaja Kallas as the EU's full-fledged foreign minister.