«Ամերիկայի ոսկե դարը նոր է սկսվել». Թրամփի ելույթը ռեկորդային է եղել (ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ)
Ամերիկյան լրատվամիջոցները գրում են, որ Թրամփի ուղերձն իր տևողությամբ ռեկորդային է եղել՝ 1 ժամ 40 րոպե։ Նախկին ռեկորդը պատկանել է Բիլ Քլինթոնին. 2000 թվականին նախագահ Քլինթոնի «Երկրի վիճակի մասին» ուղերձը տևել էր 1 ժամ 28 րոպե 49 վայրկյան։
Ուղերձը հնչել է որոշակի լարված վիճակում. «Ամերիկյան երազը կանգնել չի կարող, և մեր երկիրը գտնվում է վերադարձի շեմին, որը աշխարհը երբեք չի տեսել և, հնարավոր է, այլևս երբեք չտեսնի», - հայտարարել է Թրամփը։
Դեմոկրատական կուսակցության ներկայացուցիչները, սակայն, սուլել են, պաստառներ պահել։ Ներկայացուցիչների պալատի խոսնակ Մայք Ջոնսոնը կոչ է արել բոլորին պահպանել կարգը և սպառնացել հեռացնել դահլիճից նրանց, ովքեր փորձում են խափանել ելույթը։
Երբ Ներկայացուցիչների պալատի դեմոկրատ անդամ Ալ Գրինը (Դեմոկրատ, Տեխաս) հրաժարվեց զբաղեցնել իր տեղը, Ջոնսոնը պահանջել է «այդ պարոնին դահլիճից հեռացնել»։ Այդուհետև Թրամփը շարունակեց իր ելույթը։
Թրամփն իր ելույթն ավարտել է հետևյալ խոսքերով. «Ամերիկայի ոսկե դարը նոր է սկսվել»։
Հանրապետական օրենսդիրները նրա ելույթի ավարտին ոտքի են կանգնել, բարձրացրել ձեռքերն ու վանկարկել. «Պայքար։ Պայքար։ Պայքար»։

"America's Golden Age Has Just Begun." Trump's speech was record-breaking
American media reports that Trump's address was a record-breaking one hour and 40 minutes long. The previous record belonged to Bill Clinton. In 2000, President Clinton's "State of the Union" address lasted 1 hour, 28 minutes and 49 seconds.
The address was delivered in a tense atmosphere. "The American dream cannot stand still, and our country is on the verge of a comeback the likes of which the world has never seen and may never see again," Trump said.
Representatives of the Democratic Party, however, booed and held banners. House Speaker Mike Johnson called on everyone to maintain order and threatened to remove those who tried to disrupt the speech from the hall.
When House Democrat Al Green (D-Texas) refused to take his seat, Johnson demanded that "that gentleman be removed from the chamber." Trump then continued his speech.
Trump concluded his speech by saying, "America's golden age has just begun."
Republican lawmakers stood at the end of his speech, raised their hands, and chanted, "Fight! Fight! Fight!"