Արհեստական ​​բանականությունը կօգնի ԱՄԷ անձրև բերել
Աբու Դաբիում անցկացված անձրևների ավելացման վերջին միջազգային ֆորումում փորձագետներն ու ներդրողները ևս մեկ անգամ քննարկել են ԱՄԷ-ում անձրևների ավելացման խնդիրը: Այս մասին տեղեկացնում է «Հիդրոօդերևութաբանության և մոնիթորինգի կենտրոն» ՊՈԱԿ-ի տնօրեն Լևոն Ազիզյանը։
Տասնամյակների աշխատանք և միլիոնավոր դոլարներ են արդեն ծախսվել ԱՄԷ-ում մշտական ​​երաշտի դեմ պայքարելու համար, որի բնակչությունն արագորեն աճում է՝ չնայած չոր, անբարենպաստ կլիմայական պայմաններին և ամառային տապին:
Թեև Արաբական Միացյալ Էմիրությունների ջանքերին, տեղումները հազվադեպ են լինում: Փետրվարին Աբու Դաբիում տեղումների քանակի բարելավման միջազգային ֆորումի ժամանակ պաշտոնյաները քննարկել են արհեստական ​​բանականության կիրառման նոր նախաձեռնությունը՝ ինքնաթիռների միջոցով ցանքսի ենթակա ամպերը ավելի ճշգրիտ որոշելու համար:
Նախագիծը, որը մշակվում է արդեն երեք տարի, օգտագործում է արբանյակային, ռադիոտեղորոշիչ և եղանակային տվյալներ՝ ալգորիթմ ստեղծելու համար, որը կանխատեսում է, թե առաջիկա վեց ժամվա ընթացքում որտեղ կձևավորվեն ամպեր, որոնք ռեակտիվներով ցանքսից հետո կարող են անձրև առաջացնել: Ամեն տարի ԱՄԷ-ում հարյուրավոր թռիչքներ են իրականացվում արհեստական անձրևներ առաջացնելու համար։
Ընդամենը 100 միլիմետր տարեկան անձրևի դեպքում ԱՄԷ-ի մոտ 10 միլիոն բնակչությունը հիմնականում ապավինում է աղազերծված ջրին, որը մատակարարվում է գործարաններից, որոնք արտադրում են աշխարհի ջրի մոտ 14 տոկոսը, ըստ պաշտոնական տվյալների:
Չնայած ԱՄԷ պաշտոնյաներն ասում են, որ իրականացված միջոցառումների արդյունքում անձրևներն ավելացել են, անձրևներն այնքան անսովոր երևույթ են մնում, որ դպրոցականները ծափահարում են և շտապում դեպի իրենց դասարանի պատուհանները՝ տեսնելու անձրևը: Այս չոր պատկերից բացառություն էր 2024 թվականի ապրիլը, երբ դիտարկումների ողջ պատմության ընթացքում գրանցված ամենաուժեղ տեղումները փակեցին Դուբայի ամենամեծ միջազգային օդային հանգույցը և հեղեղեցին ճանապարհները՝ մի քանի օրով կաթվածահար անելով քաղաքը:
Երաշտի խնդրի լուծումներ փնտրելով՝ ԱՄԷ-ում 2017 թվականից սկսել են անցկացնել անձրևների ֆորումը, արդեն իսկ 7-րդ անգամ։ 10 տարվա ընթացքում անձրևների ավելացման ծրագրի շրջանակներում տրամադրվել է 22,5 միլիոն դոլար դրամաշնորհ:

Artificial intelligence will help bring rain to the UAE
At the recent International Forum on Increased Rainfall in Abu Dhabi, experts and investors once again discussed the issue of increased rainfall in the UAE. Levon Azizyan, Director of the Center for Hydrometeorology and Monitoring SNCO, reported this.
Decades of work and millions of dollars have already been spent on combating persistent drought in the UAE, where the population proliferates despite the dry, harsh climate and summer heat.
Despite the UAE’s efforts, rainfall is rare. In February, at the International Precipitation Improvement Forum in Abu Dhabi, officials discussed a new initiative to use artificial intelligence to identify clouds that can be seeded by aircraft more accurately.
The project, which has been in development for three years, uses satellite, radar, and weather data to create an algorithm that predicts where clouds will form in the next six hours, which can then be seeded with jets to produce rain. Hundreds of flights are flown in the UAE yearly to make artificial rain.
According to official figures, with just 100 millimeters of yearly rainfall, the UAE’s roughly 10 million people rely primarily on desalinated water supplied by factories that produce about 14 percent of the world’s water.
Although UAE officials say measures have increased rainfall, the downpours remain so unusual that schoolchildren clap their hands and rush to their classroom windows to watch the rain. The dry picture was one exception in April 2024, when the heaviest rainfall on record closed Dubai’s largest international airport and flooded roads, paralyzing the city for days.
The UAE has been hosting a Rain Forum since 2017, its seventh in a series of events to find solutions to the drought. The 10-year Rain Enhancement Program has provided $22.5 million in grants.