«Պատրաստ ենք աշխատել Թրամփի ուժեղ ղեկավարության ներքո»․ Զելենսկի
Ես և իմ թիմը պատրաստ ենք աշխատել ԱՄՆ նախագահ Դոլանդ Թրամփի ուժեղ ղեկավարության ներքո՝ կայուն խաղաղության հասնելու համար, հայտարարել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին։
«Մեզանից ոչ ոք չի ուզում անվերջ պատերազմ. Ուկրաինան պատրաստ է որքան հնարավոր է շուտ նստել բանակցությունների սեղանի շուրջ՝ կայուն խաղաղությունը մոտեցնելու համար։ Ոչ ոք ավելի շատ խաղաղություն չի ուզում, որքան ուկրաինացիները։ Ես և իմ թիմը պատրաստ ենք աշխատել նախագահ Թրամփի ուժեղ ղեկավարության ներքո՝ կայուն խաղաղություն ձեռք բերելու համար»,- X-ի իր էջում գրել է նա։
Զելենսկին ընդգծել է, որ պատրաստ են պատերազմն ավարտելու համար արագ գործել, և առաջին փուլերը կարող են լինել գերիների ազատ արձակումը, ինչպես նաև օդում և ծովում կրակի անհապաղ դադարեցումը՝ պայմանով, որ Ռուսաստանը նույնը կանի:
«Մենք ցանկանում ենք շատ արագ առաջ շարժվել բոլոր հաջորդ փուլերով և աշխատել ԱՄՆ-ի հետ՝ համաձայնեցնելու վերջնական գործարք: Մենք իսկապես գնահատում ենք, թե որքան է Ամերիկան ​​օգնել Ուկրաինային՝ իր ինքնիշխանությունն ու անկախությունը պահպանելու հարցում։ Շնորհակալ ենք»,- նշել է նա
Ուկրաինայի նախագահի խոսքով՝ Վաշինգտոնում Սպիտակ տանը տեղի ունեցած հանդիպումը չընթացավ այնպես, ինչպես պետք է լիներ։
«Ցավում եմ, որ դա տեղի ունեցավ այդպես: Ժամանակն է ամեն ինչ ճիշտ անել։ Ցանկանում ենք, որ մեր ապագա համագործակցությունն ու շփումը կառուցողական լինեն։ Ինչ վերաբերում է օգտակար հանածոների և անվտանգության պայմանագրին, ապա Ուկրաինան պատրաստ է այն ստորագրել ցանկացած ժամանակ և ցանկացած հարմար ձևաչափով»,- ասել է Զելենսկին:

"We are ready to work under Trump's strong leadership." Zelensky
Ukrainian President Volodymyr Zelensky said, "My team and I are ready to work under the strong leadership of US President Donald Trump to achieve a lasting peace."
"None of us wants an endless war. Ukraine is ready to sit at the negotiating table as soon as possible to bring peace closer. No one wants peace more than the Ukrainians. My team and I are ready to work under the strong leadership of President Trump to achieve a lasting peace," he wrote on his X page.
Zelensky stressed that they were ready to act quickly to end the war. The first stages could include the release of prisoners and an immediate ceasefire in the air and at sea, provided that Russia does the same.
"We want to move quickly through all the next stages and work with the United States to agree on a final deal. We appreciate how much America has helped Ukraine maintain its sovereignty and independence. Thank you," he noted
According to the Ukrainian President, the meeting at the White House in Washington did not go as planned.
"I regret that it happened this way. It is time to do everything right. We want our future cooperation and communication to be constructive. As for the agreement on minerals and security, Ukraine is ready to sign it at any time and in any convenient format," Zelensky said.