ԱՄՆ-ի և Չինաստանի, Կանադայի, Մեքսիկայի միջև մաքսատուրքերի «պատերազմը» սկսվել է
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել էր Կանադայի և Մեքսիկայի նկատմամբ 25% մաքսատուրքերի, ինչպես նաև Չինաստանից ներկրումների 20% մաքսատուրքերի սահմանման մասին՝ կրկնապատկելով նախնական մաքսատուրքերի չափը:
«Չնայած նախագահ Թրամփը Կանադային և Մեքսիկային բավարար հնարավորություններ է ընձեռել կարտելների վտանգավոր գործունեությունը և մահաբեր թմրանյութերի հոսքը մեր երկիր կասեցնելու համար, նրանք չեն կարողացել համարժեք արձագանքել իրավիճակին», - ասվում է Սպիտակ տան տարածած հաղորդագրության մեջ:
Կանադան հայտարարել է, որ ի պատասխան՝ 25% մաքսատուրքեր կսահմանի ամերիկյան ապրանքների համար: Մեքսիկան նույնպես պատասխան քայլեր է խոստացել։
Չինաստանի ֆինանսների նախարարությունը կարճ ժամանակ անց ևս հայտարարել է ԱՄՆ-ից ներկրվող գյուղատնտեսական արտադրանքի համար 10-15% լրացուցիչ մաքսատուրքեր սահմանելու մասին: Դրանք կսկսեն գործել մարտի 10-ից։
Չինաստանը նաև 15 ամերիկյան ընկերություն է ներառել արտահանման վերահսկողության ցուցակում, այն ուժի մեջ է մտնում այսօր:

The tariff "war" between the US and China, Canada, and Mexico has begun
Earlier, US President Donald Trump announced the imposition of 25% tariffs on Canada and Mexico and a 20% tariff on imports from China, doubling the initial tariffs.
“Although President Trump has given Canada and Mexico ample opportunity to stop the dangerous activities of cartels and the flow of deadly drugs into our country, they have failed to respond adequately,” the White House said in a statement.
In response, Canada announced that it would impose 25% tariffs on American goods. Mexico also promised retaliatory measures.
Shortly after, China’s Ministry of Finance announced additional tariffs of 10-15% on agricultural products imported from the United States. They will come into effect on March 10.