Թրամփը կասեցրել է Ուկրաինային տրամադրվող ռազմական օգնությունը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կարգադրել է ժամանակավորապես դադարեցնել Ուկրաինային տրամադրվող ռազմական օգնությունը, մինչև Կիևը չապացուցի իր «հավատարմությունը խաղաղությանը». գրում են միջազգային մի շարք հեղինակավոր լրատվամիջոցներ՝ Reuters-ը, APnews-ը, BBC-ն, The Guardian-ը և այլն։
Սա տեղի է ունեցել այն բանից հետո, երբ Թրամփը Սպիտակ տան Օվալաձև աշխատասենյակում վիճաբանել է Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ։
«Նախագահ Թրամփը հստակ նշել է, որ նա կենտրոնացած է խաղաղության վրա։ Մեզ անհրաժեշտ է, որ մեր գործընկերներն էլ հավատարմություն ցուցաբերեն այդ նպատակին։ Մենք կասեցնում և վերանայում ենք մեր օգնությունը, որպեսզի համոզվենք, որ այն նպաստում է խնդրի լուծմանը», — հայտարարել է Սպիտակ տան պաշտոնյան, որի խոսքերը մեջբերում են տարբեր հեղինակավոր լրատվամիջոցներ։
Ինքը՝ Թրամփը, դեռևս չի մեկնաբանել այս որոշումը։ Սպիտակ տանից ևս պաշտոնական հաղորդագրություն դեռ չեն տարածել։
Երկուշաբթի օրը լրագրողների այն հարցին, թե արդյոք նախատեսում է կասեցնել ռազմական օգնությունը Ուկրաինային, Թրամփը պատասխանել է. «Կտեսնենք՝ ինչ կլինի հետո»։

Trump suspends military aid to Ukraine
US President Donald Trump has ordered a temporary suspension of military aid to Ukraine until Kyiv demonstrates its "commitment to peace," according to several reputable international media outlets, including Reuters, APnews, BBC, The Guardian, and others.
This came after Trump had a heated argument with Ukrainian President Volodymyr Zelensky in the White House's Oval Office.
"President Trump has made it clear that he is focused on peace. We need our partners to be committed to that goal. We are suspending and reviewing our assistance to ensure it contributes to resolving the problem," a White House official said, as quoted by various reputable media outlets.
Trump himself has not commented on this decision, and the White House has not yet issued an official statement.