Լուկաշենկոն հանձնարարել է երկրում հազվագյուտ մետաղներ հայտնաբերել
Բելառուսի նախագահ Ալեքսանդր Լուկաշենկոն երկրի մասնագետների առաջ բարձրացրել է երկրում հազվագյուտ հողերի առկայության հարցը, որոնք կարող են հարուստ լինել մետաղներով։
Նախագահը շեշտել է, որ պետք է երկրում իրականացվի երկրաբանական հետազոտություն։
«Շատ արդիական թեմա է։ Ասում են, որ մեր հողերում հազվագյուտ հանքանյութեր կան, մնացածը պետք է ուսումնասիրենք՝ քիմիա, նավթ, գազ և այլն, ես համապատասխան խնդիր եմ դրել համապատասխան նախարարի առաջ»,- ասել է երկրի ղեկավարը։
Ըստ Լուկաշենկոյի՝ սրա մասին միայն Դոնալդ Թրամփն է խոսում և երկրի մասնագետները բավարար ուշադրություն չեն դարձնում այս հարցին։ «Գուցե մենք ունենք այնքան, որքան մյուսները»,- ընդգծել է նա։
«Այդ պատճառով բնական պաշարների և շրջակա միջավայրի պահպանության նախարարը ստիպված կլինի ձեզ հետ միասին արժանապատվորեն դիմանալ։ Դա է ապագան: Պետք է փորել, պետք է նայել, թե ինչ ունենք մեր հողում»,- հավելել է Լուկաշենկոն։

Лукашенко поручил найти в стране месторождения редких металлов
Президент Беларуси Александр Лукашенко поднял перед специалистами страны вопрос о наличии в недрах редкоземельных элементов, которые могут быть богаты металлами.
Президент подчеркнул, что необходимо провести геологические исследования в стране.
«Очень актуальная тема. Говорят, что в наших землях есть редкоземельные минералы, остальное нужно изучить — химия, нефть, газ и прочее. Я поставил соответствующую задачу перед соответствующим министром», — сказал глава государства.
По словам Лукашенко, об этом говорит только Дональд Трамп, а местные специалисты не уделяют этому вопросу должного внимания. «Может быть, у нас столько же, сколько у других», — подчеркнул он.
«Поэтому министру природных ресурсов и охраны окружающей среды придется вместе с вами достойно справляться. Это будущее: надо копать, надо смотреть, что у нас есть в наших недрах», — добавил Лукашенко.