ԱՄՆ-ն քննարկում է ՌԴ նկատմամբ պատժամիջոցները մեղմացնելու ծրագիր. Reuters
ԱՄՆ-ն մշակում է ծրագիր, որը կարող է մեղմացնել Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները, քանի որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը ձգտում է վերականգնել հարաբերությունները Մոսկվայի հետ և դադարեցնել պատերազմը Ուկրաինայում. գրում է Reuters-ը՝ հղում անելով իր աղբյուրներին։
Ըստ Reuters-ի՝ Սպիտակ տունը հանձնարարել է Պետդեպարտամենտին և Ֆինանսների նախարարությանը կազմել պատժամիջոցների ցանկը, որոնք հնարավոր է վերացնել։ ԱՄՆ պաշտոնյաներն առաջիկա օրերին կքննարկեն այդ ցանկը ռուսական կողմի հետ։ Այս քայլը դիտարկվում է որպես Մոսկվայի հետ դիվանագիտական և տնտեսական հարաբերությունները բարելավելու ուղղությամբ Վաշինգտոնի ավելի լայն ռազմավարության մաս։
Առայժմ պարզ չէ, թե Վաշինգտոնը ինչպիսի քայլեր կամ զիջումներ կարող է ակնկալել Ռուսաստանից պատժամիջոցների թուլացման դիմաց։

US discusses plan to ease sanctions on Russia. Reuters
The United States is developing a plan that could ease sanctions on Russia as President Donald Trump seeks to restore relations with Moscow and end the war in Ukraine, Reuters reports, citing sources.
According to Reuters, the White House has instructed the State Department and the Treasury Department to draw up a list of sanctions that could be lifted. US officials will discuss the list with the Russian side in the coming days. The move is part of Washington’s broader strategy to improve diplomatic and economic relations with Moscow.
It is not yet clear what steps or concessions Washington might expect from Russia in exchange for easing sanctions.