200 մլրդի ռուսական ակտիվները կօգտագործվեն եվրոպական խաղաղության ծրագրում
Եվրոպական խաղաղության ծրագիրը ենթադրում է ՌԴ սառեցված ակտիվների օգտագործում՝ որպես Ուկրաինայի անվտանգության երաշխիք։
Կարգավորման ծրագիրը, որը պատրաստել են եվրոպական երկրները, ենթադրում է 200 միլիարդ սառեցված ռուսական ակտիվների օգտագործում՝ որպես Ուկրաինայի համար անվտանգության երաշխիքներ, գրում Է Financial Times-ը:
Պարբերականը հիշեցնում է, որ Ֆրանսիան և Գերմանիան երկար ժամանակ դեմ էին Եվրոպայում սառեցված ռուսական ակտիվների բռնագրավմանը, սակայն այժմ Միացյալ Թագավորությունը և եվրոպական այլ երկրների հետ քննարկում են այդ միջոցների օգտագործման հնարավորությունը:
Խաղաղության ծրագիրը, ըստ Financial Times-ի մի քանի աղբյուրների, նախատեսում է, որ եթե Ռուսաստանը խախտի իր ստանձնած պարտավորությունները, ապա նրա սառեցված ակտիվները հետ կվերցվեն: Ծրագրի հեղինակները կարծում են, որ դա կստիպի Ռուսաստանին հետևել ցանկացած համաձայնագրի և Կիևին երաշխիքներ կտա»:

200 billion Russian assets to be used in European peace plan
The European peace plan involves the use of frozen Russian assets as a guarantee of Ukraine's security.
The settlement plan, prepared by European countries, involves using 200 billion frozen Russian assets as security guarantees for Ukraine, writes the Financial Times.
The newspaper recalls that France and Germany have long been against seizing frozen Russian assets in Europe. Still, the United Kingdom and other European countries are discussing using these funds.
According to several sources in the Financial Times, the peace plan provides that if Russia violates its obligations, its frozen assets will be taken back. The plan's authors believe this will force Russia to comply with any agreement and provide Kyiv with guarantees.