Լարվածություն՝ Թուրքիա-Իրան հարաբերություններում
Այսօր Թուրքիայի ԱԳՆ-ը է կանչվել Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը՝ թուրքական քաղաքականության վերաբերյալ Թեհրանի հրապարակային քննադատության պատճառով։
Թուրքիայի այս քայլը հաջորդել է Իրանի ԱԳՆ-ում կայացած հանդիպմանը, որտեղ Թուրքիայի դեսպանը երկուշաբթի օրը հանդիպել էր նախարարության Միջերկրական և Արևելյան Եվրոպայի հարցերով գլխավոր տնօրեն Մահմուդ Հեյդարիի հետ:
Հանդիպմանը պատճառ էր հանդիսացել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի վերջին հայտարարությունները՝ կապված Սիրիայում Իրանի դերի հետ:
«Մեր ժողովուրդների փոխադարձ շահերը և տարածաշրջանային նուրբ իրավիճակը պահանջում են խուսափել ոչ ճշգրիտ հայտարարություններից և անհիմն վերլուծություններից, որոնք կարող են լարել երկկողմ հարաբերությունները»,- հայտարարել էր Հեյդարին։
Նշենք, որ Ֆիդանը, Al Jazeera-ին տված հարցազրույցում, քննադատել էր Իրանի քաղաքականությունը Սիրիայում։ Աշխարհազորայիններին աջակցությունը վտանգավոր էր որակել և կոչ էր արել փոխել քաղաքականությունը:
«Եթե դուք փորձում եք ապակայունացնել երրորդ երկիր, ապա այլ երկրներ կարող են պատասխան տալ՝ աջակցելով ձեր սահմաններում գտնվող խմբերին»,- ասել էր Ֆիդանը։
Իրանի արտգործնախարարության խոսնակը խոստովանել էր Թեհրանի և Անկարայի միջև առկա տարաձայնությունները։
«Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս Թուրքիայի հետ մեր երկկողմ հարաբերություններին։ Սակայն, կրկնվող հայտարարությունները, որոնք մենք լսեցինք, հակաարդյունավետ էին։ Մեր թուրք գործընկերները, հավանաբար, պետք է ավելի շատ ուշադրություն դարձնեն Սիոնիստական ​​ռեժիմի (Իսրայելի) քաղաքականությանը Սիրիայում և ավելի լայն տարածաշրջանում»,-  ասել էր Էսմայիլ Բաղային։

Напряженность в отношениях Турции и Ирана
Сегодня Министерство иностранных дел Турции вызвало временного поверенного в делах Ирана из-за публичной критики Тегерана в адрес турецкой политики.
Этот шаг Турции последовал за встречей в МИД Ирана, где в понедельник посол Турции встретился с генеральным директором по вопросам Средиземноморья и Восточной Европы министерства Махмудом Хейдари.
Причиной встречи стали последние заявления министра иностранных дел Турции Хакана Фидана относительно роли Ирана в Сирии.
«Общие интересы наших народов и сложная ситуация в регионе требуют избегать неточных заявлений и необоснованных анализов, которые могут привести к напряженности в двусторонних отношениях», — заявил Хейдари.
Отметим, что Фидан в интервью Al Jazeera раскритиковал политику Ирана в Сирии. Он назвал поддержку ополченцев опасной и призвал изменить политику.
«Если вы пытаетесь дестабилизировать третью страну, другие страны могут ответить, поддерживая группы на ваших границах», — сказал Фидан.
Представитель Министерства иностранных дел Ирана признал наличие разногласий между Тегераном и Анкарой.
«Мы придаем большое значение нашим двусторонним отношениям с Турцией. Однако повторяющиеся заявления, которые мы слышали, были контрпродуктивны. Нашим турецким коллегам, вероятно, следует уделять больше внимания политике сионистского режима (Израиля) в Сирии и в более широком регионе», — сказал Эсмаил Багаи.