Լարվածություն՝ Թուրքիա-Իրան հարաբերություններում
Այսօր Թուրքիայի ԱԳՆ-ը է կանչվել Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատարը՝ թուրքական քաղաքականության վերաբերյալ Թեհրանի հրապարակային քննադատության պատճառով։
Թուրքիայի այս քայլը հաջորդել է Իրանի ԱԳՆ-ում կայացած հանդիպմանը, որտեղ Թուրքիայի դեսպանը երկուշաբթի օրը հանդիպել էր նախարարության Միջերկրական և Արևելյան Եվրոպայի հարցերով գլխավոր տնօրեն Մահմուդ Հեյդարիի հետ:
Հանդիպմանը պատճառ էր հանդիսացել Թուրքիայի արտգործնախարար Հաքան Ֆիդանի վերջին հայտարարությունները՝ կապված Սիրիայում Իրանի դերի հետ:
«Մեր ժողովուրդների փոխադարձ շահերը և տարածաշրջանային նուրբ իրավիճակը պահանջում են խուսափել ոչ ճշգրիտ հայտարարություններից և անհիմն վերլուծություններից, որոնք կարող են լարել երկկողմ հարաբերությունները»,- հայտարարել էր Հեյդարին։
Նշենք, որ Ֆիդանը, Al Jazeera-ին տված հարցազրույցում, քննադատել էր Իրանի քաղաքականությունը Սիրիայում։ Աշխարհազորայիններին աջակցությունը վտանգավոր էր որակել և կոչ էր արել փոխել քաղաքականությունը:
«Եթե դուք փորձում եք ապակայունացնել երրորդ երկիր, ապա այլ երկրներ կարող են պատասխան տալ՝ աջակցելով ձեր սահմաններում գտնվող խմբերին»,- ասել էր Ֆիդանը։
Իրանի արտգործնախարարության խոսնակը խոստովանել էր Թեհրանի և Անկարայի միջև առկա տարաձայնությունները։
«Մենք մեծ նշանակություն ենք տալիս Թուրքիայի հետ մեր երկկողմ հարաբերություններին։ Սակայն, կրկնվող հայտարարությունները, որոնք մենք լսեցինք, հակաարդյունավետ էին։ Մեր թուրք գործընկերները, հավանաբար, պետք է ավելի շատ ուշադրություն դարձնեն Սիոնիստական ​​ռեժիմի (Իսրայելի) քաղաքականությանը Սիրիայում և ավելի լայն տարածաշրջանում»,-  ասել էր Էսմայիլ Բաղային։

Tensions in Turkey-Iran relations
On Monday, the Turkish Foreign Ministry summoned Iran's charge d'affaires over Tehran's public criticism of Turkish policy.
Turkey's move followed a meeting at the Iranian Foreign Ministry on Monday, when the Turkish ambassador met with the ministry's director general for Mediterranean and Eastern European affairs, Mahmoud Heydari.
The meeting was prompted by Turkish Foreign Minister Hakan Fidan's recent statements regarding Iran's role in Syria.
"The mutual interests of our peoples and the delicate regional situation require avoiding inaccurate statements and unfounded analyses that could strain bilateral relations," Heydari said.
It should be noted that Fidan criticized Iran's policy in Syria in an interview with Al Jazeera. He described support for the militants as dangerous and called for a policy change.
"If you try to destabilize a third country, other countries may respond by supporting groups within your borders," Fidan said.
The Iranian Foreign Ministry spokesman acknowledged the differences between Tehran and Ankara.
"We attach great importance to our bilateral relations with Turkey. However, the repeated statements that we heard were counterproductive. Our Turkish partners should probably pay more attention to the policies of the Zionist regime (Israel) in Syria and the wider region," Esmail Baghai said.