Աբրամովիչի՝ Ուկրաինայի ուղղված միլիարդները դեռ սառեցված են մնում
Ռուս օլիգարխ Ռոման Աբրամովիչի միլիարդները, որոնք նախատեսված են եղել Ուկրաինային օգնելու համար, դեռ անհասանելի են։ «Չելսի» ֆուտբոլային ակումբի վաճառքից ստացված 2,5 միլիարդ ֆունտ ստեռլինգը պետք է ուղարկվեր Կիևին մարդասիրական օգնություն ցուցաբերելու համար:
The Times պարբերականը գրում է, որ Աբրամովիչը ստիպված է եղել վաճառել ակումբը 2022 թվականին այն բանից հետո, երբ Միացյալ Թագավորության կառավարությունը պատժամիջոցներ է սահմանել նրա դեմ՝ Ուկրաինա Ռուսաստանի լայնածավալ ներխուժման պատճառով: Միլիարդատերը խոստացել է ամբողջ հասույթն ուղղել պատերազմի զոհերի օգնության հիմնադրամին։
Լորդերի պալատի եվրոպական հարցերով կոմիտեն ավելի վաղ հայտնել էր, որ գումարը սառեցվել է Միացյալ Թագավորության բանկային հաշվում՝ տարաձայնությունների ֆոնին, թե որտեղ պետք է այն ծախսվի:

Abramovich's billions to Ukraine remain frozen
Russian oligarch Roman Abramovich’s billions earmarked for Ukraine aid are still unaccounted for. The £ 2.5 billion from the sale of Chelsea football club was supposed to go to Kyiv to provide humanitarian assistance.
The Times reports that Abramovich was forced to sell the club in 2022 after the UK government imposed sanctions on him over Russia’s large-scale invasion of Ukraine. The billionaire has pledged to donate all proceeds to a war victims’ relief fund.
The House of Lords’ European Affairs Committee earlier reported that the money had been frozen in a UK bank account amid disagreements over where it should be spent.