Ֆրանսիային ևս հետաքրքրում են ուկրաինական օգտակար հանածոները
Ֆրանսիան մեծ հետաքրքրություն է ցուցաբերում Ուկրաինայի բնական պաշարների նկատմամբ և դրանց օգտագործման շուրջ բանակցություններ է վարում դեռևս անցյալ տարվա հոկտեմբերից։ Այս մասին հայտարարել Է Ֆրանսիայի պաշտպանության նախարար Սեբաստիան Լեկորնյուն՝ ընդգծելով, որ նախագահ Էմանուել Մակրոնն իրեն հանձնարարել է զբաղվել այդ հարցով:
«Այս դեպքում խոսքը ոչ թե մեր գումարները վերադարձնելու, այլ մեր պաշտպանական արդյունաբերության կարիքների մասին է»,- պարզաբանել Է Լեկորնյուն:
Համաշխարհային հանքարդյունաբերական տվյալների ուսումնասիրության համաձայն, Ուկրաինան ունի օգտակար հանածոների համաշխարհային պաշարների մոտ 5% - ը, բայց դրանցից ոչ բոլորն են մշակվում: Երկրում կան մանգանի, ուրանի, Գրաֆիտի և երկաթի հանքաքարի պաշարներ, որոնք օգտագործվում են պաշտպանական և տեխնոլոգիական ոլորտներում: Բնական հարստությունների ընդհանուր արժեքը գնահատվում է ավելի քան 14 տրիլիոն եվրո, որի 60%- ը ածուխ է:

France is also interested in Ukrainian minerals
France is keenly interested in Ukraine's natural resources and has been negotiating their use since October last year. French Defense Minister Sebastien Lecornu announced this, emphasizing that President Emmanuel Macron had instructed him to deal with this issue.
"In this case, it is not about returning our money but about the needs of our defense industry," Lecornu explained.
According to a study of global mining data, Ukraine has about 5% of the world's mineral reserves, but not all of them are being developed. The country has manganese, uranium, graphite, and iron ore reserves used in the defense and technological sectors. The total value of natural resources is estimated at more than 14 trillion euros, 60% of which is coal.