ԱՄՆ-ը դադարեցրել է Ուկրաինայի ողջ ռազմական օգնությունը. Տուսկ
Կառավարության նիստից առաջ Լեհաստանի վարչապետ Դոնալդ Տուսկը հայտարարել է, որ ԱՄՆ-ը դադարեցրել է Ուկրաինային տրամադրվող ռազմական ողջ օգնությունը։
«Սահմանից՝ Յասենկայի անցակետից ստացվող հաղորդագրությունները հաստատում են ամերիկյան կողմի հայտարարությունները։ ԱՄՆ-ը դադարեցրել Է Ուկրաինային տրամադրվող ողջ ռազմական օգնությունը, այդ թվում՝ զենքի մատակարարումները, որոնք արդեն գտնվում են Ուկրաինայի ճանապարհին: Իրավիճակը լուրջ է»,- հայտարարել է Տուսկը։
Վարչապետը հիշեցրել է, որ ԱՄՆ-ն հայտարարել Էր Ուկրաինային ամերիկյան օգնությունը դադարեցնելու որոշման մասին, և «հնարավոր է, որ ամերիկյան կողմը սկսի Ռուսաստանին հանել պատժամիջոցներից»:
«Մենք հիմքեր չունենք ենթադրելու, որ դրանք պարզապես խոսքեր են», - ընդգծել է Տուսկը:
«Հաղորդագրությունները, որոնք ստացվում են սահմանից՝ Յասենկայի անցակետից, հաստատում են ամերիկյան կողմի հայտարարությունները։ Դա Ուկրաինային, Լեհաստանին և Եվրոպային ավելի բարդ իրավիճակում է դնում, բայց մենք պետք է դիմակայենք այդ իրավիճակին»,- հավելել է Լեհաստանի վարչապետը:

The US has stopped all military aid to Ukraine. Tusk
Before the government session, Polish Prime Minister Donald Tusk announced that the United States had suspended all military assistance to Ukraine.
“The messages coming from the border, from the Jasienka checkpoint, confirm the statements of the American side. The United States has suspended all military assistance to Ukraine, including weapons supplies already on their way to Ukraine. The situation is serious,” Tusk said.
The Prime Minister recalled that the United States had announced its decision to suspend American assistance to Ukraine, and “the American side may begin to remove Russia from sanctions.”
“We have no reason to believe these are just words,” Tusk stressed.
“The messages coming from the border, from the Jasienka checkpoint, confirm the statements of the American side. This puts Ukraine, Poland, and Europe in an even more difficult situation, but we must confront this situation,” the Polish Prime Minister added.