Ըստ Մերցի՝ ԱՄՆ-ը միտումնավոր է հրահրել Զելենսկու հետ բախումը
Ուկրաինայի և ԱՄՆ նախագահներ Վլադիմիր Զելենսկու և Դոնալդ Թրամփի միջև վիճաբանությունը Սպիտակ տանը կայացած հանդիպման ժամանակ կարող է միտումնավոր հրահրված լինել ամերիկյան կողմից:
Նման կարծիք է հայտնել Գերմանիայի ապագա կանցլեր Ֆրիդրիխ Մերցը, գրում է Bild-ը։
«Իմ կարծիքով, Օվալաձև աշխատասենյակում այս հանդիպմանը ոչ թե ինքնաբուխ արձագանք է եղել Զելենսկու խոսքերին, այլ ակնհայտորեն հրահրված հարձակում։ Ինձ մի փոքր զարմացրեց զրույցի տոնը՝ դա ոչ մի օգուտ չբերեց»,- ասել է Մերցը։
Նա համոզմունք է հայտնել, որ հռետորաբանությունը, որը տեղի է ունեցել Զելենսկու հետ հանդիպմանը, տեղավորվում է ԱՄՆ նոր վարչակազմի ընդհանուր վարքագծի մեջ:
«Այն, ինչ մենք հենց նոր տեսանք Վաշինգտոնում, որոշակի շարունակություն ունի վերջին մի քանի շաբաթների իրադարձությունների շղթայում, ներառյալ անվտանգության համաժողովին Մյունխենում ամերիկյան պատվիրակության հայտնվելը», - հավելել է Մերցը:

According to Merz, the US deliberately provoked the clash with Zelensky
The dispute between Ukrainian and US Presidents Volodymyr Zelensky and Donald Trump during a meeting at the White House may have been deliberately provoked by the American side.
This opinion was expressed by the future Chancellor of Germany, Friedrich Merz, who wrote Bild.
“I believe this meeting in the Oval Office was not a spontaneous reaction to Zelensky’s words but a provoked attack. I was a little surprised by the tone of the conversation - it did not bring anything useful,” Merz said.
He expressed confidence that the rhetoric used during the meeting with Zelensky fits into the general behavior of the new US administration.
“What we have just seen in Washington has a certain continuation in the chain of events of the last few weeks, including the appearance of the American delegation in Munich at the security conference,” Merz added.