Հունգարիան արգելափակել է Ուկրաինայի համար ռազմական օգնության նոր փաթեթը. Politico
Հունգարիան արգելափակել է ԵՄ փաստաթղթի նախագիծը, որը նախատեսում էր անվտանգության երաշխիքներ Ուկրաինայի համար և ռազմական օգնության նոր փաթեթ, հայտնում է Politico-ն։
Ուրբաթ օրը ԵՄ դեսպանների հանդիպման ժամանակ Հունգարիան արգելափակել է Ուկրաինային վերաբերող տեքստի նախագիծը, որը ներառում էր ձևակերպումներ անվտանգության երաշխիքների մասին, որոնք Եվրամիությունը կարող էր տրամադրել Կիևին, ինչպես նաև ռազմական օգնության նոր փաթեթի մասին:
Այս որոշումը առիթ է դարձել ԵՄ երկրների միջև ավելի լայն պառակտման՝ կապված պատերազմի ժամանակ Ուկրաինային աջակցելու իրենց մոտեցման հետ:
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն էլ, իր հերթին, հայտարարել է, որ իր երկիրը կհրաժարվի Ուկրաինային հետագա ֆինանսական կամ ռազմական օգնությունից:
Ֆիցոն նաև մերժել է Արևմուտքի այսպես կոչված «ուժով միջոցով խաղաղության» տարբերակը, որը, նրա կարծիքով, անիրատեսական քաղաքականություն է:

Politico reports that Hungary has blocked a draft EU document that would have provided security guarantees for Ukraine and a new package of military aid.
At a meeting of EU ambassadors on Friday, Hungary blocked a draft text on Ukraine that included wording on security guarantees that the European Union could provide to Kyiv and a new package of military aid.
The decision has sparked a wider split among EU countries over their approach to supporting Ukraine during the war.
In turn, Slovak Prime Minister Robert Fico announced that his country would refuse further financial or military assistance to Ukraine.
Fico also rejected the West’s so-called “peace through force” option, which he believes is an unrealistic policy.