Իտալիան փոխում է կուրսը. ատոմակայաններ կկառուցվեն երկրում
Իտալիան երկրում միջուկային էներգիայի դադարեցումից գրեթե երեք տասնամյակ անց այն վերադարձնում է երկիր։ Կառավարությունը մտադիր է վերսկսել դրա օգտագործումը մինչև 2030 թվականը՝ էներգետիկ անվտանգությունն ապահովելու և ածխաջրածինացման պակասեցման հավակնոտ նպատակներին հասնելու համար:
Շրջակա միջավայրի և էներգետիկ անվտանգության նախարար Ջիլբերտո Պիչետտո Ֆրատինը վերահաստատել է կառավարության հանձնառությունը՝ ասելով, որ «ես համոզված եմ, որ մինչև 2030 թվականը Մենք Իտալիայում կունենանք միջուկային էներգիա»:
Իտալիայի կառավարությունը ուրբաթ հավանություն է տվել միջուկային էներգետիկայի վերականգնման ծրագրին՝ փոխելով հակամիջուկային դիրքորոշումը, որն ամրագրված է 1987 և 2011 թվականների հանրաքվեներով:
Ակնկալվում է, որ մինչև 2050 թվականը միջուկային էներգիայի մասնաբաժինը երկրի էներգամատակարարման մեջ կկազմի 11-22%:
Ռազմավարությունն ուղղված է առաջադեմ տեխնոլոգիաների զարգացմանը, ներառյալ փոքր մոդուլային ռեակտորները (SMR), միկրոռեակտորները և չորրորդ սերնդի միջուկային տեխնոլոգիաները:

Italy changes course: nuclear power plants will be built in the country
Italy is bringing nuclear power back to the country almost three decades after it was phased out. The government intends to resume its use by 2030 to ensure energy security and achieve ambitious decarbonization targets.
Environment and Energy Security Minister Gilberto Picchetto Frattini reaffirmed the government's commitment: "I am convinced that by 2030, we will have nuclear energy in Italy."
The Italian government approved a nuclear energy recovery plan on Friday, reversing the anti-nuclear stance enshrined in referendums in 1987 and 2011.
The share of nuclear energy in the country's energy supply is expected to reach 11-22% by 2050.
The strategy aims to develop advanced technologies, including small modular reactors (SMRs), microreactors, and fourth-generation nuclear technologies.