Թայվանական TSMC-ն ներդրումներ կկատարի ԱՄՆ-ում
Թայվանական Semiconductor Manufacturing Co (TSMC) ընկերության կողմից 100 միլիարդ դոլարի ներդրումը Միացյալ Նահանգներին թույլ կտա վերահսկել միկրոչիպերի համաշխարհային շուկայի գրեթե 40 տոկոսը, հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը:
«Նախկինում մենք մեծ (բաժնետոմս-խմբ.) ունեինք Intel-ի հետ, բայց հիմա ունենք շատ քիչ, և մենք մոտ ենք լինելու շուկայի 40%-ին այս գործարքով և մի քանի այլ գործարքներով, որոնք իրականացնում ենք: Դա հսկայական թռիչք է»,- ասել է նա Սպիտակ տանը՝ մեկնաբանելով TSMC-ի 100 միլիարդ դոլարի ներդրումն ամերիկյան տնտեսության մեջ:
TSMC-ն՝ աշխարհի խոշորագույն չիպեր արտադրողը, առաջին անգամ ներդրումներ էր կատարել ԱՄՆ-ի արտադրության մեջ 2020 թվականին՝ Արիզոնայում 12 միլիարդ դոլար արժողությամբ գործարանի համար միջոցներ տրամադրելով: Այդ ժամանակից ի վեր ընկերությունն ընդլայնել է իր ծրագրերը։
Ինչպես գրում է The Wall Street Journal-ը, TSMC-ն առաջինն է, որ ԱՄՆ-ին կբերի կիսահաղորդիչների արտադրության առաջադեմ տեխնոլոգիա, որը նախկինում օգտագործվում էր միայն Թայվանում: Ընկերության չիպերը կարևոր նշանակություն ունեն արհեստական ​​ինտելեկտի տեխնոլոգիաների, սմարթֆոնների և այլ առաջադեմ էլեկտրոնիկայի համար:

Taiwan's TSMC to invest in the US
President Donald Trump said a $100 billion investment by Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC) will give the United States control of nearly 40 percent of the global microchip market.
"We used to have a big (share-gr.) with Intel, but now we have very little, and we're going to be close to 40 percent of the market with this deal and a few other deals that we're doing. It's a huge leap," he said at the White House, commenting on TSMC's $100 billion investment in the US economy.
TSMC, the world's largest chipmaker, first invested in US manufacturing in 2020, providing funds for a $12 billion factory in Arizona. The company has since expanded its plans.
According to The Wall Street Journal, TSMC will be the first to bring advanced semiconductor manufacturing technology, previously used only in Taiwan, to the United States. The company's chips are critical for artificial intelligence technologies, smartphones, and other advanced electronics.