Եվրոպական առաջնորդներն Ուկրաինայի հարցով համաձայնության են եկել
Լոնդոնում տեղի է ունեցել եվրոպական առաջնորդների գագաթնաժողովը՝ նվիրված Ուկրաինայի խնդրին։ ՄԹ վարչապետ Քիր Սթարմերը, որը գագաթնաժողովի կազմակերպիչն էր, հայտարարել է, թե նպատակը «պատերազմը կանգնեցնելու ծրագիր» մշակելն է: Նրա խոսքով, այդ ծրագիրը հետագայում կքննարկվի Միացյալ Նահանգների հետ և «միասին կյանքի կկոչվի». հայտնում է BBC-ն։
Հանդիպման մասնակիցները համաձայնել են հետևյալ չորս քայլերին.
1. Շարունակել Ուկրաինային ռազմական օգնություն տրամադրել պատերազմի ընթացքում և ուժեղացնել տնտեսական ճնշումը Ռուսաստանի վրա:
2. Ապահովել, որ ցանկացած կայուն խաղաղություն երաշխավորի Ուկրաինայի ինքնիշխանությունն ու անվտանգությունը, ընդ որում՝ Ուկրաինան պետք է ներկա լինի բանակցությունների սեղանի շուրջ:
3. Խաղաղության համաձայնագրի կնքման դեպքում եվրոպական առաջնորդները կձգտեն կանխել Ռուսաստանի կողմից Ուկրաինա ապագա ներխուժումները:
4. Ստեղծել «կամավորների կոալիցիա»՝ Ուկրաինան պաշտպանելու և երկրում խաղաղություն հաստատելու համար:
Քիր Սթարմերը հաստատեց ՄԹ-ի հանձնառությունը՝ աջակցելու եվրոպական երկրների ջանքերին «հողի վրա զինվորներով և օդում ինքնաթիռներով»: «Եվրոպան պետք է կատարի ծանր աշխատանքը», - ասել է նա՝ միաժամանակ ընդգծելով, որ համաձայնագիրը պահանջում է ԱՄՆ-ի աջակցությունը: «Թույլ տվեք հստակ ասել՝ մենք համաձայն ենք Թրամփի հետ կայուն խաղաղության հաստատման հրատապ անհրաժեշտության շուրջ: Այժմ մենք պետք է միասին աշխատենք դրան հասնելու համար»:
Հարցերին ի պատասխան՝ Սթարմերն ասաց. «Ես չեմ համաձայնվում, որ ԱՄՆ-ն անվստահելի դաշնակից է. չկան երկու երկրներ, որոնք այդքան սերտորեն կապված լինեն միմյանց հետ»: Նա նշեց, որ գագաթնաժողովի մասնակիցները ելնում էին այն բանից, որ «սա ծրագիր է, որի վրա մենք աշխատում ենք ԱՄՆ-ի հետ և նրա աջակցությամբ: Այդ իսկ պատճառով երեկ երեկոյան խոսեցի Թրամփի հետ»:
Լոնդոնում կայացած գագաթնաժողովի ավարտին տրված մամուլի ասուլիսում Սթարմերը հայտարարեց, որ առաջնորդները պայմանավորվել են կրկին հանդիպել մոտ ապագայում՝ «գործողությունների տեմպը պահպանելու» և ընդհանուր ծրագրի վրա աշխատանքը շարունակելու համար: «Այսօր մենք կանգնած ենք պատմության խաչմերուկում: Հիմա ժամանակը չէ ավելորդ խոսակցությունների համար՝ ժամանակն է գործելու և միավորվելու արդար ու կայուն խաղաղության հասնելու նոր ծրագրի շուրջ»,- ասել է նա:

European leaders reach agreement on Ukraine
A summit of European leaders on the Ukraine crisis has been held in London. UK Prime Minister Keir Starmer, who hosted the summit, said the aim was to develop a "plan to stop the war." He said the plan would be discussed with the United States and "worked out together," the BBC reported.
The meeting agreed on four steps:
1. Continue to provide military assistance to Ukraine during the war and increase economic pressure on Russia.
2. Ensure that any lasting peace guarantees Ukraine's sovereignty and security and that Ukraine must be at the negotiating table.
3. In the event of a peace agreement, European leaders will seek to prevent future Russian invasions of Ukraine.
4. Create a "coalition of the willing" to defend Ukraine and bring peace.
Keir Starmer confirmed the UK's commitment to supporting European countries' efforts "with soldiers on the ground and planes in the air." "Europe must do the hard work," he said, stressing that the agreement requires US support. Let me be clear: we agree with Trump on the urgent need for a lasting peace. We must now work together to achieve it."
In response to questions, Starmer said: "I disagree that the US is an unreliable ally. "There are no two countries that are so closely linked to each other." He noted that the summit participants proceeded from the fact that "this is a plan that we are working on with the United States and its support. That is why I spoke to Trump last night."
At a press conference at the end of the summit in London, Starmer announced that the leaders had agreed to meet again shortly to "maintain the momentum" and continue work on a standard plan. "Today, we stand at a crossroads in history. Now is not the time for unnecessary talk - it is time to act and unite around a new plan for a just and lasting peace," he said.