Մակրոնն ու Սթարմերն առաջարկում են Ուկրաինայում մեկամսյա հրադադար
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերն առաջարկում են Ուկրաինայում մեկամսյա հրադադար հաստատել։ Այս մասին ֆրանսիական Le Figaro-ի հետ զրույցում հայտարարել է նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Le Figaro-ին տված հարցազրույցում Մակրոնն ասել է, որ ինքն ու Սթարմերն առաջարկում են մեկամսյա հրադադար՝ «հրադադար օդում, ծովում և էներգետիկ ենթակառուցվածքներում»։
Մակրոնը նշել է, որ հրադադարը կլինի առաջին փուլը, իսկ խաղաղության ապահովման համար զորքերի տեղակայումը կլինի ավելի ուշ։
«Առաջիկա շաբաթների ընթացքում ուկրաինական տարածքում եվրոպական զորքեր չեն լինի: Հարցն այն է, թե ինչպես կօգտագործենք այս ժամանակը, որպեսզի փորձենք հասնել հնարավոր հրադադարի՝ բանակցությունների միջոցով, որոնք կտևեն մի քանի շաբաթ, իսկ հետո խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո տեղի կունենա զորքերի տեղակայումը»,- ասել է Մակրոնը։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, Մեծ Բրիտանիայից մեկնելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ տեղեկացված է Մակրոնի և Սթարմերի նախաձեռնության մասին։ Հարցին, թե գիտի՞ արդյոք այս ծրագրի մասին, Զելենսկին պատասխանել է. «Ես ամեն ինչ գիտեմ»:

Macron and Starmer propose a month-long ceasefire in Ukraine
French President Emmanuel Macron and British Prime Minister Keir Starmer have proposed a month-long ceasefire in Ukraine, President Emmanuel Macron said in an interview with French newspaper Le Figaro.
In an interview with Le Figaro, Macron said he and Starmer proposed a month-long ceasefire: "a ceasefire in the air, at sea and in energy infrastructure."
Macron said the ceasefire would be the first phase, with the deployment of troops to ensure peace later.
"There will be no European troops on Ukrainian territory in the coming weeks. The question is how we use this time to try to reach a possible ceasefire through negotiations that will last several weeks and then the deployment of troops after signing a peace agreement," Macron said.
Speaking to reporters before leaving the UK, Ukrainian President Volodymyr Zelensky said he was aware of Macron and Starmer's initiative. Asked if he knew about the plan, Zelensky replied: "I know everything."