Մակրոնն ու Սթարմերն առաջարկում են Ուկրաինայում մեկամսյա հրադադար
Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Միացյալ Թագավորության վարչապետ Քիր Սթարմերն առաջարկում են Ուկրաինայում մեկամսյա հրադադար հաստատել։ Այս մասին ֆրանսիական Le Figaro-ի հետ զրույցում հայտարարել է նախագահ Էմանուել Մակրոնը։
Le Figaro-ին տված հարցազրույցում Մակրոնն ասել է, որ ինքն ու Սթարմերն առաջարկում են մեկամսյա հրադադար՝ «հրադադար օդում, ծովում և էներգետիկ ենթակառուցվածքներում»։
Մակրոնը նշել է, որ հրադադարը կլինի առաջին փուլը, իսկ խաղաղության ապահովման համար զորքերի տեղակայումը կլինի ավելի ուշ։
«Առաջիկա շաբաթների ընթացքում ուկրաինական տարածքում եվրոպական զորքեր չեն լինի: Հարցն այն է, թե ինչպես կօգտագործենք այս ժամանակը, որպեսզի փորձենք հասնել հնարավոր հրադադարի՝ բանակցությունների միջոցով, որոնք կտևեն մի քանի շաբաթ, իսկ հետո խաղաղության համաձայնագրի ստորագրումից հետո տեղի կունենա զորքերի տեղակայումը»,- ասել է Մակրոնը։
Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին, Մեծ Բրիտանիայից մեկնելուց առաջ լրագրողների հետ զրույցում ասել է, որ տեղեկացված է Մակրոնի և Սթարմերի նախաձեռնության մասին։ Հարցին, թե գիտի՞ արդյոք այս ծրագրի մասին, Զելենսկին պատասխանել է. «Ես ամեն ինչ գիտեմ»:

Макрон и Стармер предлагают месячное прекращение огня на Украине
Президент Франции Эммануэль Макрон и премьер-министр Великобритании Кир Стармер предлагают установить месячное перемирие в Украине. Об этом Макрон заявил в беседе с французским изданием Le Figaro.
В интервью Le Figaro Макрон сказал, что он и Стармер предлагают месячное перемирие — «прекращение огня в воздухе, на море и в энергетической инфраструктуре».
Макрон отметил, что перемирие станет первым этапом, а размещение войск для обеспечения мира произойдет позже.
«В ближайшие недели европейских войск на украинской территории не будет. Вопрос в том, как мы используем это время, чтобы попытаться достичь возможного перемирия через переговоры, которые продлятся несколько недель, а затем, после подписания мирного соглашения, состоится размещение войск», — сказал Макрон.
Президент Украины Владимир Зеленский, перед отъездом из Великобритании, в беседе с журналистами сообщил, что осведомлен об инициативе Макрона и Стармера. На вопрос, знает ли он об этом плане, Зеленский ответил: «Я знаю все».