«Մեր ընդհանուր շահերից է բխում կանխել ապագա պատերազմները». Ֆոն դեր Լայեն
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենը Լոնդոնում կայացած գագաթնաժողովը բնութագրել է որպես «լավ և անկեղծ քննարկում»: Նա նշել է, որ առաջնորդները քննարկել են Կիևին համապարփակ անվտանգային երաշխիքներ տրամադրելու անհրաժեշտությունը, ներառյալ Ուկրաինային ուժեղ դիրքերով և «ամրապնդման ու պաշտպանության» միջոցներով ապահովելը:
Ֆոն դեր Լայենի խոսքով՝ դա վերաբերում է ինչպես Ուկրաինայի տնտեսական գոյատևմանը, այնպես էլ ռազմական կայունությանը: «Մենք պետք է ուժեղացնենք պաշտպանությունը... պետք է մեծ քայլ առաջ կատարենք», - ասել է նա՝ հավելելով, որ անհրաժեշտ է Եվրամիության կողմից հստակ ծրագիր և համաեվրոպական մոտեցում: «Հիմա չափազանց կարևոր է ավելացնել անվտանգության ծախսերը և պատրաստվել վատագույնին», - ընդգծել է նա:
Լոնդոնից Լայենը դիմել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփին՝ ասելով. «Մենք պատրաստ ենք Ձեզ հետ միասին պաշտպանել ժողովրդավարությունը, պաշտպանել օրենքի գերակայության սկզբունքը, որի համաձայն չի կարելի ներխուժել հարևանի տարածք կամ ուժով փոխել սահմանները»: «Մեր ընդհանուր շահերից է բխում կանխել ապագա պատերազմները», - հավելել է նա:

"It is in our common interest to prevent future wars." Von der Leyen
European Commission President Ursula von der Leyen described the summit in London as a “good and frank discussion.” She noted that the leaders discussed the need to provide Kyiv with comprehensive security guarantees, including a strong position and “reinforcement and protection” measures.
According to von der Leyen, this concerns Ukraine’s economic survival and military stability. “We need to strengthen defense... we need to take a big step forward,” she said, adding that a clear plan and a pan-European approach from the European Union are needed. “It is now essential to increase security spending and prepare for the worst,” she stressed.
She addressed US President Donald Trump from London, saying, “We are ready to stand with you in defending democracy, in defending the rule of law, according to which you cannot invade your neighbor’s territory or change borders by force.” “It is in our common interest to prevent future wars,” she added.