Թրամփի հետ հետաքրքիր է․ Լավրով
ՌԴ ԱԳ նախարար Սերգեյ Լավրովը հայտարարել է, որ Թրամփը պրագմատիկ է՝ «առողջ դատողությամբ», «այդ պատճառով նրա հետ հետաքրքիր է»։
«Թրամփի թիմի ողջախոհությունը թելադրում է «մի կողմ քաշվել» Ուկրաինայից, մինչդեռ Բայդենի թիմի հպարտությունը հաղթել է», ասել է ՌԴ արտգործնախարարը Krasnaya Zvezda-ին տված հարցազրույցում.
«ԱՄՆ-ն ուղղակիորեն ասում է, որ ցանկանում է վերջ տալ Ուկրաինայում հակամարտությունը, բայց Եվրոպան պահանջում է «խնջույքի շարունակություն»՝ պատերազմի տեսքով»,- ասել է Լավրովը։
Անդրադառնալով Ուկրաինայում խաղաղապահների հնարավոր տեղակայմանը՝ Լավրովը հայտարարել է, որ Եվրոպայում Ուկրաինայի համար խաղաղապահների մասին քննարկումը լկտիություն է, «Կիևի՝ Ռուսաստանի դեմ պատերազմի «հրահրման» շարունակություն»։
«Արևմուտքը չի կարող բացատրել, թե ինչ կլինի Ուկրաինայի տարածքի և ռուսերենի հետ, եթե այն վերահսկվի եվրոպացի խաղաղապահների կողմից»,- նշել է Լավրովը։
«Եվրոպացի խաղաղապահների հայտնվելն Ուկրաինայում կնշանակի, որ Ռուսաստանի համար ճգնաժամի բուն պատճառները չեն վերանա»,- ասել է նա։

«С Трампом интересно». Лавров
Министр иностранных дел РФ Сергей Лавров заявил, что Трамп — прагматик с «здоровым рассудком», «поэтому с ним интересно».
«Здравомыслие команды Трампа подсказывает «отойти в сторону» от Украины, тогда как гордость команды Байдена взяла верх», — сказал глава МИД РФ в интервью газете «Красная звезда».
« США прямо говорят, что хотят положить конец конфликту в Украине, но Европа требует «продолжения банкета» в виде войны», — отметил Лавров.
Касаясь возможного размещения миротворцев в Украине, Лавров заявил, что обсуждение в Европе миротворцев для Украины — это наглость, «продолжение подстрекательства Киева к войне против России».
«Запад не может объяснить, что будет с территорией Украины и русским языком, если она будет контролироваться европейскими миротворцами», — подчеркнул Лавров.
«Появление европейских миротворцев в Украине будет означать, что для России коренные причины кризиса не исчезнут», — добавил он.