Սլովակիան ոչ մի աջակցություն չի ցուցաբերի Ուկրաինային
Սլովակիայի վարչապետ Ռոբերտ Ֆիցոն հայտարարել է, որ իր երկիրն այլևս ոչ մի աջակցություն չի ցուցաբերի Ուկրաինային՝ ո՛չ ֆինանսական, ո՛չ ռազմական։
««Խաղաղություն՝ ուժի միջոցով» ռազմավարությունը պատրանք է: Ուկրաինան երբեք այնքան ուժեղ չի լինի ռազմական ուժի դիրքերից բանակցելու համար: Մենք չենք ցանկանում այս հակամարտությունն ավելի բորբոքել»,- ասել է Ֆիցոն:
Նա առաջարկել է, որ մարտի 6-ին կայանալիք ԵՄ առաջնորդների հաջորդ գագաթնաժողովն օրակարգում ներառի զինադադարի անհրաժեշտությունը՝ անկախ նրանից, թե վերջնական խաղաղության համաձայնագիր ձեռք կբերվի, թե ոչ։
«Եթե Եվրախորհուրդն անտեսի համապարփակ պատերազմի դեմ հնչող ձայները, կարող է անհնարին լինել Ուկրաինայի հարցում ընդհանուր դիրքորոշման հասնելը»,- զգուշացրել է Ֆիցոն՝ ակնարկելով, որ Սլովակիան կարող է եվրոպական մակարդակով արգելափակել ապագա որոշումները։

Словакия не будет оказывать никакой поддержки Украине
Премьер-министр Словакии Роберт Фицо заявил, что его страна больше не будет оказывать Украине никакой поддержки — ни финансовой, ни военной.
«Стратегия «мира через силу» — это иллюзия. Украина никогда не будет достаточно сильна, чтобы вести переговоры с позиции военной силы. Мы не хотим еще больше разжигать этот конфликт», — заявил Фицо.
Он предложил, чтобы на следующем саммите лидеров ЕС, который состоится 6 марта, был включен вопрос о необходимости прекращения огня в повестку дня, независимо от того, будет ли достигнуто окончательное мирное соглашение или нет.
«Если Европейский совет проигнорирует голоса против полномасштабной войны, может оказаться невозможным прийти к единой позиции по Украине», — предупредил Фицо, намекнув, что Словакия может заблокировать будущие решения на европейском уровне.