Լավրովը Ֆիդանին տեղեկացրել է «Թուրքական հոսք»-ի հարձակուման փորձի մասին
Մարտի 1-ին Ռուսաստանի և Թուրքիայի արտգործնախարարներ Սերգեյ Լավրովը և Հաքան Ֆիդանը հեռախոսազրույց են ունեցել, հայտնում է ՌԴ ԱԳՆ-ն։
Լավրովը թուրք գործընկերոջը հայտնել է, որ Ուկրաինան փորձել է հարձակվել «Թուրքական հոսք» գազատարի վրա գտնվող «Ռուսկայա» կոմպրեսորային կայանի վրա՝ օգտագործելով երեք ԱԹՍ: Բոլորը չեզոքացվել են ՌԴ Զինված ուժերի հակաօդային պաշտպանության համակարգերով։
ՌԴ նախարարը խնդրել է Ֆիդանին օգտագործել Անկարայի առկա հնարավորությունները՝ «Կիևի վարչակարգի կողմից քաղաքացիական ենթակառուցվածքի օբյեկտների դեմ ահաբեկչական հարձակումները կանխելու համար, որոնք առաջին անգամը չէ, որ ձեռնարկվում են»:
Հաքան Ֆիդանը վստահեցրել է, որ անհրաժեշտ միջոցներ կձեռնարկվեն։
Փետրվարի 24-ին Անկարայում կայացած ռուս-թուրքական բանակցությունների ընթացքում նախարարները հաստատել են Ռուսաստանի և Թուրքիայի միջև հետագա համակարգված աշխատանքի կարևորությունը՝ ի շահ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և անվտանգության պահպանման։

Лавров проинформировал Фидана о попытке атаки «Турецкого потока»
1 марта состоялся телефонный разговор глав МИД России и Турции Сергея Лаврова и Хакана Фидана, сообщил МИД России.
Лавров сообщил турецкому коллеге, что Украина предприняла попытку атаки на компрессорную станцию ​​«Русская» на газопроводе «Турецкий поток» с использованием трех беспилотников. Все они были нейтрализованы средствами ПВО Вооруженных сил России.
Российский министр попросил Фидана использовать имеющиеся у Анкары возможности «для предотвращения террористических атак киевского режима на объекты гражданской инфраструктуры, которые предпринимаются уже не в первый раз».
Хакан Фидан заверил, что будут приняты необходимые меры.
В ходе российско-турецких переговоров, состоявшихся в Анкаре 24 февраля, министры подтвердили важность дальнейшей скоординированной работы России и Турции в интересах поддержания мира, стабильности и безопасности в регионе