«Անմարդկայնության նոր դարաշրջան է սկսվել»․ Բերբոք
Երեկ ընդգծվեց, որ անմարդկայնության նոր դարաշրջան է սկսվել, հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարար Անալենա Բերբոքը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վոլոդիմիր Զելենսկու թեժ խոսակցությանը։
«Մեր վրդովմունքն այսօր ավելի մեծ է, քան երբևէ։ Մենք պարտավորություն ունենք Ուկրաինայի ժողովրդի, մեր իսկ անվտանգության և Եվրոպայի խաղաղության հանդեպ, ուստի մեզ համար ակնհայտ է, որ մենք հաստատակամորեն կանգնելու ենք ինքնիշխան և ազատ Ուկրաինայի կողքին»,- ասել է Բերբոքը։
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան ազատ և ժողովրդավարական Եվրոպայի մի մասն է։
«Ո՞վ է Ուկրաինայի դեմ այս պատերազմում դաժան ագրեսորը և ո՞վ է խիզախ պաշտպանը, ո՞վ է մեղավորը և ո՞վ է զոհը, սա միանգամայն ակնհայտ է։ Ոչ ոք այնքան խաղաղություն չի ուզում, որքան ուկրաինացիները»,- ասել է նա։
Բերբոքի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի դիվանագիտական ​​ջանքերը կարևոր են, բայց խաղաղությունը պետք է լինի արդար և հարատև։
«Այս ամենի մեջ կարևոր է հիշել, որ հապաղելու ժամանակ չունենք։ Մենք պետք է արագ գործենք՝ թե՛ եվրոպական, թե՛ ազգային մակարդակով։ Մենք չենք կարող սպասել, մինչև կձևավորվի նոր դաշնային կառավարությունը, քանի որ իրավիճակը լուրջ է։ Այս պատմական պահին Գերմանիան պետք է առաջատար լինի»,- ասել է նա։

«Началась новая эра бесчеловечности». Бербок
Вчера было подчеркнуто, что началась новая эра бесчеловечности, заявила министр иностранных дел Германии Анналена Бербок, комментируя напряженный разговор между президентами США и Украины Дональдом Трампом и Владимиром Зеленским.
«Наше возмущение сегодня велико как никогда. У нас есть обязательства перед народом Украины, перед нашей собственной безопасностью и миром в Европе, поэтому для нас очевидно, что мы будем твердо стоять на стороне суверенной и свободной Украины», — сказала Бербок.
Она подчеркнула, что Украина является частью свободной и демократической Европы.
«Кто в этой войне против Украины является жестоким агрессором, а кто — храбрым защитником, кто виновен, а кто жертва — это совершенно очевидно. Никто не хочет мира так сильно, как украинцы», — отметила она.
По словам Бербок, дипломатические усилия США важны, но мир должен быть справедливым и устойчивым.
«Во всем этом важно помнить, что у нас нет времени на промедление. Мы должны действовать быстро — как на европейском, так и на национальном уровне. Мы не можем ждать, пока сформируется новое федеральное правительство, потому что ситуация серьезная. В этот исторический момент Германия должна быть лидером», — заявила она.