«Անմարդկայնության նոր դարաշրջան է սկսվել»․ Բերբոք
Երեկ ընդգծվեց, որ անմարդկայնության նոր դարաշրջան է սկսվել, հայտարարել է Գերմանիայի արտգործնախարար Անալենա Բերբոքը՝ անդրադառնալով ԱՄՆ-ի և Ուկրաինայի նախագահներ Դոնալդ Թրամփի և Վոլոդիմիր Զելենսկու թեժ խոսակցությանը։
«Մեր վրդովմունքն այսօր ավելի մեծ է, քան երբևէ։ Մենք պարտավորություն ունենք Ուկրաինայի ժողովրդի, մեր իսկ անվտանգության և Եվրոպայի խաղաղության հանդեպ, ուստի մեզ համար ակնհայտ է, որ մենք հաստատակամորեն կանգնելու ենք ինքնիշխան և ազատ Ուկրաինայի կողքին»,- ասել է Բերբոքը։
Նա ընդգծել է, որ Ուկրաինան ազատ և ժողովրդավարական Եվրոպայի մի մասն է։
«Ո՞վ է Ուկրաինայի դեմ այս պատերազմում դաժան ագրեսորը և ո՞վ է խիզախ պաշտպանը, ո՞վ է մեղավորը և ո՞վ է զոհը, սա միանգամայն ակնհայտ է։ Ոչ ոք այնքան խաղաղություն չի ուզում, որքան ուկրաինացիները»,- ասել է նա։
Բերբոքի խոսքով՝ ԱՄՆ-ի դիվանագիտական ​​ջանքերը կարևոր են, բայց խաղաղությունը պետք է լինի արդար և հարատև։
«Այս ամենի մեջ կարևոր է հիշել, որ հապաղելու ժամանակ չունենք։ Մենք պետք է արագ գործենք՝ թե՛ եվրոպական, թե՛ ազգային մակարդակով։ Մենք չենք կարող սպասել, մինչև կձևավորվի նոր դաշնային կառավարությունը, քանի որ իրավիճակը լուրջ է։ Այս պատմական պահին Գերմանիան պետք է առաջատար լինի»,- ասել է նա։

"A new era of inhumanity has begun." - Baerbock
Yesterday, it was emphasized that a new era of inhumanity has begun, German Foreign Minister Annalena Baerbock said, referring to the heated conversation between US and Ukrainian Presidents Donald Trump and Volodymyr Zelensky.
"Our indignation is greater today than ever. We have a duty to the Ukrainian people, our security, and the peace of Europe so that we will stand firmly by the side of a sovereign and free Ukraine," Baerbock said.
She emphasized that Ukraine is part of a free and democratic Europe.
"Who is the brutal aggressor in this war against Ukraine, and who is the brave defender? Who is the culprit, and who is the victim? This is clear. No one wants peace as much as the Ukrainians," she said.
According to Baerbock, US diplomatic efforts are essential, but peace must be peaceful.
"In all this, it is important to remember that we do not have time to delay. We must act quickly, both at the European and national levels. We cannot wait for a new federal government to form because the situation is serious. At this historic moment, Germany must lead the way," he said.