Թրամփը գնահատել է Գազայի հատվածի բանակցությունների ընթացքը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը Գազայի հատվածում բանակցությունները «բավականին լավ» է գնահատել՝ պատասխանելով Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի (ԱՄՆ-ում ահաբեկչական ճանաչված կազմակերպություն) զինյալների միջև հրադադարի ապագայի մասին հարցին, հաղորդում է «Ամերիկայի ձայնը»:
Գազայի հատվածում հրադադարը ուժի մեջ է մտել հունվարի 19-ին։ Այն բաղկացած է երեք փուլից և արդեն հանգեցրել է Գազայի հատվածում պահվող 33 իսրայելցի պատանդների փոխանակմանը` իսրայելական բանտերում պահվող մոտ 2000 պաղեստինցի բանտարկյալների դիմաց: Թրամփին հարցրել են՝ կիրականացվի՞ արդյոք հրադադարի երկրորդ փուլը։
«Տեսնենք՝ ինչ կլինի։ Ոչ ոք իրականում չգիտի, բայց կտեսնենք, թե ինչ կլինի,- ասել է ԱՄՆ նախագահը։ Մենք բավականին լավ բանակցություններ ենք վարում»:

Trump assesses progress of Gaza talks
US President Donald Trump has described the talks in the Gaza Strip as "pretty good" when asked about the future of the ceasefire between Israel and Hamas (a terrorist organization designated by the US), Voice of America reports.
The ceasefire in the Gaza Strip came into effect on January 19. It consists of three phases and has already led to the exchange of 33 Israeli hostages held in the Gaza Strip for about 2,000 Palestinian prisoners held in Israeli prisons. Trump was asked whether a second phase of the ceasefire would be implemented.