Չինաստան եմ ժամանել Պուտինի հանձնարարությամբ. Շոյգու
Պեկինում մեկնարկել են Ռուսաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Շոյգուի և Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Իի բանակցությունները:
Շոյգուն հայտարարել է, որ Ռուսաստանն ու Չինաստանը միջազգային և տարածաշրջանային առանցքային խնդիրների հարցերի շուրջ ունեն նմանատիպ մոտեցումներ։
«Կցանկանայի հատկապես նշել, որ ես հյուրընկալ Չինաստան եմ ժամանել ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հանձնարարությամբ՝ փետրվարի 24-ին Չինաստանի նախագահ Սի Ցզինպինի հետ ունեցած հեռախոսազրույցից հետո: Այն փաստը, որ մեր հանդիպումը համաձայնեցվել է կարճ ժամանակում, վկայում է երկկողմ երկխոսության առանձնահատուկ բնույթի մասին»,- ասել է Շոյգուն իր ողջույնի խոսքում։
Չինաստանի արտաքին գործերի նախարար Վան Ին էլ իր խոսքում հայտարարել է, որ Չինաստանը և Ռուսաստանը, որպես հաղթող երկրներ, պետք է պաշտպանեն Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքները և պատմական ճշմարտությունը։
«Մեր երկրները՝ որպես Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի հիմնական հաղթողներ և ՄԱԿ - ի Անվտանգության խորհրդի մշտական անդամներ, պետք է պաշտպանեն Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի արդյունքները և պատմական ճշմարտությունը, աջակցեն խաղաղությանն ամբողջ աշխարհում և նպաստեն մեր մոլորակի զարգացմանը», - նշել Է ՉԺՀ ԱԳ նախարարը:

Я прибыл в Китай по поручению Путина. Шойгу
В Пекине начались переговоры секретаря Совета безопасности России Сергея Шойгу и министра иностранных дел Китая Ван И.
Шойгу заявил, что у России и Китая схожие подходы к ключевым международным и региональным проблемам.
«Хотел бы особо отметить, что я прибыл в гостеприимный Китай по поручению Президента России Владимира Путина после телефонного разговора с Председателем КНР Си Цзиньпином 24 февраля. Тот факт, что наша встреча была согласована в сжатые сроки, свидетельствует об особом характере двустороннего диалога», — сказал Шойгу в своей приветственной речи.
Министр иностранных дел Китая Ван И в своей речи также заявил, что Китай и Россия, как страны-победительницы, должны отстаивать итоги Второй мировой войны и историческую правду.
«Наши страны, как главные победители во Второй мировой войне и постоянные члены Совета Безопасности ООН, должны отстаивать итоги Второй мировой войны и историческую правду, поддерживать мир во всем мире и вносить вклад в развитие нашей планеты», — отметил глава МИД Китая.