Պետքարտուղարությունը հրապարակել է USAID-ում ստուգումների արդյունքները. «Ամերիկայի ձայն»
Պետքարտուղարությունը հինգշաբթի հրապարակեց ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության (USAID) բարեփոխումների առաջին փուլի արդյունքները, որը նախագահ Դոնալդ Թրամպը հանձնարարել էր պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոյին՝ արտաքին քաղաքականությունը վարչակազմի «Ամերիկան նախևառաջ» օրակարգին համապատասխանեցնելու ջանքերի շրջանակներում. գրում է «Ամերիկայի ձայնը»։
Պետքարտուղարության խոսնակի հայտարարության մեջ ասվում է, որ պետքարտուղարությունը ուսումնասիրել է ավելի քան 9100 արտաքին օգնության դրամաշնորհներ, որոնց ընդհանուր գումարը գերազանցում է 15,9 միլիարդ դոլարը: 15-օրյա ժամանակահատվածում ավելի քան 4100 դրամաշնորհ՝ մոտավորապես 4,4 միլիարդ ԱՄՆ դոլարի, որակվել են որպես չեղարկման ենթակա, ինչը կազմում է դրամաշնորհային ֆինանսավորման 28%:
USAID գնահատմամբ, դեռևս մնացել է 6200 դրամաշնորհ՝ 58,2 միլիարդ դոլար ընդհանուր գումարով: USAID-ի կողմից իրականացվող վերանայման ավարտին, ներառյալ անձամբ Ռուբիոյի կողմից վերանայված մասնաբաժինները, մոտ 5,800 դրամաշնորհներ՝ ընդհանուր 54 միլիարդ դոլարի, որակավորվել են որպես չեղարկմանը ենթակա, ինչը հանգեցրել է ֆինանսավորման 92%-ով կրճատմանը:
Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն ղեկավարել է պետքարտուղարության և USAID-ի արտաքին օգնության 90-օրյա վերանայումը, որպեսզի համոզվի, որ «հարկատուների դոլարներն օգտագործվում են Ամերիկան ավելի ուժեղ, ավելի ապահով և ավելի բարգավաճ դարձնելու համար»:
Իրենց աշխատանքի հաջորդ փուլում պետքարտուղարությունը և USAID-ին Կոնգրեսի հետ խորհրդակցելով կսկսեն արտաքին օգնության բարեփոխումը:
«USAID-ին լիովին հավատարիմ է շարունակելու մնացած դրամաշնորհներն ու ծրագրերը, որոնք պետքարտուղար Ռուբիոն սահմանել է որպես շարունակական առաջնահերթություն՝ արտաքին օգնության նոր շեշտադրմանը համահունչ դարձնելով «Ամերիկան նախևռաջ» քաղաքականությանը, որն ավելի լավ կծառայի ամերիկացի հարկատուների շահերին», - ընդգծվում է փաստաթղթում:

Госдепартамент опубликовал результаты проверок USAID. "Голос Америки"
Государственный департамент в четверг опубликовал результаты первого этапа реформ Агентства США по международному развитию (USAID), которые президент Дональд Трамп поручил госсекретарю Марко Рубио в рамках усилий по приведению внешней политики в соответствие с повесткой администрации «Америка превыше всего», сообщает «Голос Америки».
В заявлении представителя Госдепартамента говорится, что ведомство изучило более 9100 грантов внешней помощи на общую сумму, превышающую 15,9 миллиарда долларов. За 15-дневный период более 4100 грантов на сумму около 4,4 миллиарда долларов США были признаны подлежащими отмене, что составляет 28% грантового финансирования.
По оценке USAID, осталось еще 6200 грантов на общую сумму 58,2 миллиарда долларов. По завершении пересмотра, проводимого USAID, включая доли, пересмотренные лично Рубио, около 5800 грантов на общую сумму 54 миллиарда долларов были квалифицированы как подлежащие отмене, что привело к сокращению финансирования на 92%.
Госсекретарь Марко Рубио руководил 90-дневным пересмотром внешней помощи Госдепартамента и USAID, чтобы убедиться, что «доллары налогоплательщиков используются для того, чтобы сделать Америку сильнее, безопаснее и процветающей».
На следующем этапе своей работы Госдепартамент и USAID в консультации с Конгрессом начнут реформирование внешней помощи.
«USAID полностью привержен продолжению оставшихся грантов и программ, которые госсекретарь Рубио определил как приоритетные для продолжения, приводя их в соответствие с новым акцентом внешней помощи в рамках политики «Америка превыше всего», что лучше послужит интересам американских налогоплательщиков», — подчеркивается в документе.