Պետդեպարտամենտը կառուցողական է որակել ստամբուլյան հանդիպումը
«Կողմերը կառուցողական քննարկումներ են անցկացրել իրենց դիվանագիտական առաքելությունների վերաբերյալ և պայմանավորվել են հաջորդ հանդիպումն անցկացնել մոտ ապագայում»,- ասվում է պետդեպի հաղորդագրության մեջ։
Ստամբուլում կայացած հանդիպմանը ԱՄՆ պատվիրակությունը գլխավորել է պետքարտուղարի օգնականի տեղակալ Սոնատա Քոուլթերը, իսկ Ռուսաստանի պատվիրակությունը՝ արտաքին գործերի նախարարության Հյուսիսատլանտյան դեպարտամենտի տնօրեն Ալեքսանդր Դարչիևը:
Նշվում է, որ ամերիկյան կողմը մտահոգություն է հայտնել Մոսկվայում ԱՄՆ դեսպանատան համար բանկային և պայմանագրային ծառայությունների հասանելիության վերաբերյալ:
«Կառուցողական քննարկումների արդյունքում երկու կողմերն էլ բացահայտեցին կոնկրետ նախնական քայլեր՝ այս ոլորտներում երկկողմ առաքելությունների գործողությունները կայունացնելու համար»,- ասվում է պետդեպի հաղորդագրության մեջ։

The State Department described the Istanbul meeting as constructive
“The sides held constructive discussions on their diplomatic missions and agreed to hold the next meeting shortly,” the State Department said.
Deputy Assistant Secretary of State Sonata Coulter led the US delegation to the meeting in Istanbul, and Alexander Darchiev, Director of the North Atlantic Department of the Ministry of Foreign Affairs, led the Russian delegation.
It is noted that the American side expressed concern about the availability of banking and contractual services for the US Embassy in Moscow.
“As a result of the constructive discussions, both sides identified specific initial steps to stabilize the activities of the bilateral missions in these areas,” the State Department said.