Իրանը վավերացրել է ԵԱՏՄ-ի հետ ազատ առևտրի գոտու մասին համաձայնագիրը
Իրանի խորհրդարանի կողմից վավերացվել է Իրանի և ԵԱՏՄ-ի միջև ազատ առևտրի գոտու ստեղծման մասին համաձայնագիրը. հայտնում է Mehr գործակալությունը։
«Եվրասիայի հետ ազատ առևտրի համաձայնագիրը թույլ է տալիս մեր ապրանքների 87%-ը արտահանել ԵՏՄ անդամ երկրներ զրոյական սակագներով, ինչպես նաև այդ երկրներից ապրանքներ ներմուծել զրոյական սակագներով: ԵՏՄ անդամ երկրների ընդհանուր բնակչությունը կազմում է 240 միլիոն մարդ, ուստի այն հսկայական շուկա է, որը կարող է օգտագործվել»,-ասել է Իրանի արդյունաբերության, հանքերի և առևտրի նախարար Մոհամմադ Աթաբակը:
Նախարարի խոսքով՝ Իրանի և Եվրասիայի միջև ազատ առևտրի մասին համաձայնագիրը հավանության կարժանանա խորհրդարանի կողմից և ուժի մեջ կմտնի ապրիլին կամ մայիսի սկզբին:

Mehr news agency reported that the Iranian parliament has ratified the agreement on the establishment of a free trade zone between Iran and the Eurasian Economic Union.
“The free trade agreement with Eurasia allows us to export 87% of our goods to the Eurasian Economic Union member states at zero tariffs and import goods from these countries at zero tariffs. The total population of the Eurasian Economic Union member states is 240 million people, so it is a huge market that can be used,” said Iranian Minister of Industry, Mines and Trade Mohammad Atabak.
According to the minister, the parliament will approve the free trade agreement between Iran and Eurasia, which will enter into force in April or early May.