Մոսկվան Բաքվից ակնկալում է կառուցողական պատասխան
Մոսկվան ակնկալում է, որ Բաքուն կառաջնորդվի Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների դաշնակցային բնույթով և հարցի լուծմանը կառուցողական կմոտենա Ադրբեջանում «Россия сегодня» մեդիախմբի ներկայացուցչության հետ (Sputnik Ադրբեջան)։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ակնկալում ենք կառուցողական արձագանք, և կարծում ենք, որ համատեղ ջանքերով կարող ենք հասնել փոխընդունելի որոշումների։ Ելնում ենք նրանից, որ մեր գործընկերներն իրենց հետագա քայլերում առաջնորդվելու են Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների դաշնակցային բնույթով և ձեռնպահ կմնան մեր երկրների և ժողովուրդների միջև երկկողմ բազմաբնույթ կապերին վնաս հասցնելուց», - ընդգծել է Զախարովան։
«Մենք շփման մեջ ենք ադրբեջանական կողմի հետ այս հարցի շուրջ, և ադրբեջանցի գործընկերներին տեղեկացրել ենք մեր դիրքորոշումը մեզ համար իսկապես կարևոր է այս հարցի վերաբերյալ։ Կարծում եմ՝ դա ոչ պակաս կարևոր է նաև Բաքվի համար», - ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ ռուսական կողմը «լսում և հիանալի հասկանում է ադրբեջանցի գործընկերների փաստարկները»։
«Այո, իսկապես, օրենքն օրենք է, ոչ ոք չի վիճում, բայց միշտ կարելի է գտնել փոխընդունելի հանգուցալուծումներ, գտնել հնարավորություն իրավիճակի կարգավորման և լուծման համար։ Այստեղ հակասություններ չեմ տեսնում օրինականության պահպանման և իրավիճակի կարգավորման նորմալ փոխադարձ հարգալից հարաբերությունների միջև», - նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Москва ожидает конструктивного ответа от Баку
Москва рассчитывает, что Баку будет руководствоваться союзническим характером российско-азербайджанских отношений и конструктивно подойдет к решению вопроса с представительством медиагруппы «Россия сегодня» в Азербайджане (Sputnik Азербайджан). Об этом сообщила официальный представитель МИД России Мария Захарова в ходе брифинга.
«Мы ожидаем конструктивного ответа и верим, что совместными усилиями мы сможем достичь взаимоприемлемых решений». «Исходим из того, что наши партнеры в своих дальнейших шагах будут руководствоваться союзническим характером отношений России и Азербайджана и воздержатся от нанесения ущерба многообразным двусторонним связям наших стран и народов», — подчеркнула Захарова.
«Мы находимся в контакте с азербайджанской стороной по этому вопросу, и мы проинформировали наших азербайджанских партнеров, что наша позиция по этому вопросу для нас действительно важна». «Я думаю, что для Баку это не менее важно», — сказала Захарова.
По его словам, российская сторона «прислушивается и прекрасно понимает аргументы своих азербайджанских партнеров».
«Да, действительно, закон есть закон, никто не спорит, но всегда можно найти взаимоприемлемые решения, найти возможность урегулировать и разрешить ситуацию». «Я не вижу здесь противоречий между соблюдением законности и нормальными взаимоуважительными отношениями по урегулированию ситуации», — отметил официальный представитель МИД России.