Մոսկվան Բաքվից ակնկալում է կառուցողական պատասխան
Մոսկվան ակնկալում է, որ Բաքուն կառաջնորդվի Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների դաշնակցային բնույթով և հարցի լուծմանը կառուցողական կմոտենա Ադրբեջանում «Россия сегодня» մեդիախմբի ներկայացուցչության հետ (Sputnik Ադրբեջան)։ Այս մասին ճեպազրույցի ժամանակ հայտարարել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։
«Ակնկալում ենք կառուցողական արձագանք, և կարծում ենք, որ համատեղ ջանքերով կարող ենք հասնել փոխընդունելի որոշումների։ Ելնում ենք նրանից, որ մեր գործընկերներն իրենց հետագա քայլերում առաջնորդվելու են Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների դաշնակցային բնույթով և ձեռնպահ կմնան մեր երկրների և ժողովուրդների միջև երկկողմ բազմաբնույթ կապերին վնաս հասցնելուց», - ընդգծել է Զախարովան։
«Մենք շփման մեջ ենք ադրբեջանական կողմի հետ այս հարցի շուրջ, և ադրբեջանցի գործընկերներին տեղեկացրել ենք մեր դիրքորոշումը մեզ համար իսկապես կարևոր է այս հարցի վերաբերյալ։ Կարծում եմ՝ դա ոչ պակաս կարևոր է նաև Բաքվի համար», - ասել է Զախարովան։
Նրա խոսքով՝ ռուսական կողմը «լսում և հիանալի հասկանում է ադրբեջանցի գործընկերների փաստարկները»։
«Այո, իսկապես, օրենքն օրենք է, ոչ ոք չի վիճում, բայց միշտ կարելի է գտնել փոխընդունելի հանգուցալուծումներ, գտնել հնարավորություն իրավիճակի կարգավորման և լուծման համար։ Այստեղ հակասություններ չեմ տեսնում օրինականության պահպանման և իրավիճակի կարգավորման նորմալ փոխադարձ հարգալից հարաբերությունների միջև», - նշել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչը։

Moscow expects Baku to be guided by the allied nature of Russian-Azerbaijani relations and to approach the issue constructively with the representation of the Rossiya Segodnya media group in Azerbaijan (Sputnik Azerbaijan). This was stated by the official representative of the Russian Foreign Ministry, Maria Zakharova, at a briefing.
"We expect a constructive response and believe we can reach mutually acceptable decisions through joint efforts. We proceed from the fact that our partners will be guided by the allied nature of Russian-Azerbaijani relations in their further steps and will refrain from harming the multifaceted bilateral ties between our countries and peoples," Zakharova emphasized.
"We are in contact with the Azerbaijani side on this issue, and we have informed our partners that our position is significant for us. I think it is no less important for Baku," Zakharova said.
He says the Russian side "listens and perfectly understands the arguments of the Azerbaijani partners."
"Yes, indeed, the law is the law; no one argues, but it is always possible to find mutually acceptable solutions and an opportunity to regulate and resolve the situation. I do not see any contradictions here between maintaining legality and normal mutually respectful relations for regulating the situation," the official representative of the Russian Foreign Ministry noted.