PKK-ն պետք է կազմալուծվի. Օջալան
Քրդերի ազատագրական շարժման առաջնորդ, երկար տարիներ Թուրքիայում բանտարկված Աբդուլլահ Օջալանը հանդես է եկել պատմական ուղերձով։ Նախապես պայմանավորվածություն է եղել, որ գործիչը հանդես կգա տեսաուղերձով, սակայն թուքական իշխանությունները արգելել են այն։
Թուրքիայի քրդամետ «Ժողովուրդների իրավահավասարություն և ժողովրդավարություն կուսակցության» (DEM) պատվիրակությունը Ստամբուլ է ժամանել Իմրալի բանտային կղզուց՝ Աբդուլլահ Օջալանի հետ հանդիպումից հետո, և ներկայացրել է նրա ուղերձը։
«Բոլոր խմբավորումները պետք է զինաթափվեն, իսկ PKK-ն պետք է կազմալուծվի։ Ես կոչ եմ անում վայր դնել զենքը և ստանձնում եմ այդ կոչի պատմական պատասխանատվությունը»,- ուղերձում ասել է Օջալանը։
Ըստ քուրդ առաջնորդի՝ Թուրքիայում վերացել է ինքնության ժխտման պրակտիկան և խոսքի ազատության ոլորտում ձեռքբերումները հանգեցրել են PKK-ի իմաստի կորստին և ավելորդ կրկնությանը:
«Արդյունքում, այլ նման շարժումների պես, այն հասել է իր կյանքի ժամկետի ավարտին, ինչն անհրաժեշտ է դարձնում դրա լուծարումը»,- ասել է Օջալանը՝ կոչ անելով վերակառուցել քուրդ-թուրքական միասնությունն ու եղբայրությունը։

PKK must be disbanded. Ocalan
Abdullah Ocalan, the leader of the Kurdish liberation movement and long-time prisoner in Turkey, has delivered a historic message. Turkish authorities previously agreed that the figure would provide a video message, but they have banned it.
A delegation from Turkey's pro-Kurdish Peoples' Equality and Democracy Party (DEM) arrived in Istanbul after meeting with Abdullah Ocalan on the prison island of Imrali and presented his message.
"All groups must disarm, and the PKK must be disbanded. I call for laying down arms, and I assume the historical responsibility for this call," Ocalan said in the message.
According to the Kurdish leader, the practice of identity denial has disappeared in Turkey, and the achievements in the field of freedom of expression have led to the PKK losing its meaning and being redundant.
"As a result, like other similar movements, it has reached the end of its life, which makes it necessary to dissolve it," Ocalan said, calling for the reconstruction of Kurdish-Turkish unity and brotherhood.