ԱՄՆ-ն և Ռուսաստանը քննարկում են Արկտիկայում համագործակցությունը
Ռուսաստանն ու ԱՄՆ - ն քննարկում են ապագա համագործակցությունը: Ինչպես հաղորդում է Bloomberg-ը, Մոսկվայի և Վաշինգտոնի պաշտոնյաները Արկտիկան ճանաչել են որպես տնտեսական համագործակցության հնարավոր ոլորտ:
Պարբերականի իրազեկ աղբյուրների խոսքով՝ նման մոտեցումը ավելի լայն «լիցքաթափման քաղաքականության» մի մասն է, որը նախագահ Դոնալդ Թրամփը վարում է Մոսկվայի հետ հարաբերություններում: Մասնավորապես, քննարկվել են բնական պաշարների հետախուզման և առևտրային ուղիների հարցերը։ Էներգառեսուրսների հետախուզության ոլորտում համագործակցությունը նույնպես դիտարկվում է որպես ԱՄՆ-ի նպատակ։
Ե՛վ Ռուսաստանը, և՛ ԱՄՆ-ն վերջերս հասկացրել են, որ բաց են համագործակցության համար, ինչը մտահոգություն է առաջացնում եվրոպական և ՆԱՏՕ-ի դաշնակիցների համար, ովքեր ձգտում են մեկուսացնել Մոսկվային Ուկրաինա լայնածավալ ներխուժումից ի վեր:

US and Russia discuss cooperation in the Arctic
Russia and the United States are discussing future cooperation. As Bloomberg reports, officials in Moscow and Washington have identified the Arctic as a potential area for economic cooperation.
According to informed sources of the magazine, such an approach is part of a broader “policy of détente” that President Donald Trump is pursuing in relations with Moscow. In particular, issues of natural resource exploration and trade routes were discussed. Cooperation in energy exploration is also considered a goal of the United States.
Both Russia and the United States have recently made it clear that they are open to cooperation, which is causing concern among European and NATO allies who are seeking to isolate Moscow since its large-scale invasion of Ukraine.