Գերմանիան դադարեցրել է գերմանա-վրացական գիտական ​​համագործակցությունը
Գերմանիայի կրթության և հետազոտությունների նախարարությունը դադարեցրել է գերմանա-վրացական գիտական ​​համագործակցությունը։ Այս մասին հայտնել է Վրաստանում Գերմանիայի դեսպան Պետեր Ֆիշերը։
«Նախարարությունը սառեցրել է գիտական ​​համագործակցության արդիականացումը, ներառյալ ուսանողների շարժունակությունը, հետազոտական ​​և եվրոպական ծրագրերը՝ Վրաստանում ակադեմիական ազատության սահմանափակման և ԵՄ-ին անդամակցության դադարեցման պատճառով: Գերմանիայի համալսարաններում հիմնականում կրթաթոշակով սովորած վրացիները գիտակցում են այս կորստի նշանակությունը»,- գրել է դեսպանը։
Միաժամանակ, Ֆիշերը նշում է, որ Գերմանիայի կրթության նախարարության կողմից գրեթե 1 մլն եվրոյի ֆինանսավորումը դեռ պահպանվում է։
«Այս պահին դա նույնպես չի ազդել մեր կրթաթոշակային ծրագրերի վրա, ինչպիսին է DAAD-ը, չնայած Գերմանիան վերահսկում և վերանայում է Վրաստանի հետ իր հարաբերությունների բոլոր ասպեկտները», - գրել է դեսպանը։

Германия приостанавливает немецко-грузинское научное сотрудничество
Министерство образования и исследований Германии приостановило германо-грузинское научное сотрудничество. Об этом сообщил посол Германии в Грузии Петер Фишер.
«Министерство заморозило модернизацию научного сотрудничества, включая мобильность студентов, исследовательские и европейские программы, из-за ограничений академической свободы в Грузии и приостановки процесса вступления в ЕС. Грузины, учившиеся в университетах Германии в основном на стипендии, осознают значение этой потери», — написал посол.
В то же время Фишер отмечает, что финансирование в размере почти 1 миллиона евро от Министерства образования Германии пока сохраняется.
«На данный момент это также не повлияло на наши стипендиальные программы, такие как DAAD, хотя Германия контролирует и пересматривает все аспекты своих отношений с Грузией», — написал посол.