«Ռուսներին ասել ենք՝ ուզո՞ւմ եք վերջ տալ պատերազմին, թե՞ շարունակել այն». Ռուբիո
Պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն դեմ է այն հայտարարություններին, թե Թրամփի վարչակազմը Ուկրաինային երկրորդ պլան է մղել Ռուսաստանի հետ շարունակվող պատերազմի մասին քննարկումներում։ Պետքարտուղարը այդ խոսակցությունները «ոչ ճշգրիտ» է անվանել։
«Ես կարծում եմ, որ նախագահը զայրացած էր, և դա արդարացի էր, այն փաստարկով, որ մենք, չգիտես ինչու, չենք խոսել Ուկրաինայի հետ»,-ասել է Ռուբիոն չորեքշաբթի Fox & Friends - ի եթերում:
Նա ընդգծել է, որ նախագահ Դոնալդ Թրամփը կապ է հաստատել Ուկրաինայի նախագահ Վլադիմիր Զելենսկու հետ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինի հետ վերջերս ունեցած զրույցից անմիջապես հետո:
«Ես ներկա էի երկու զանգերին։ Նա անմիջապես զանգահարեց Զելենսկուն»,- ասել է Ռուբիոն։
Լրագրողի հարցին, թե վերջերս նսեմացվել է Ուկրաինայի դերը և բարձրացվել Ռուսաստանինը, Ռուբիոն արձագանքել է, որ նման բան չկա։
«Մենք նրանց [Ռուսաստանին] ասել ենք՝ տղերք, դուք ուզո՞ւմ եք վերջ տալ պատերազմին, թե՞ ցանկանում եք շարունակել: Եթե ցանկանում եք վերջ տալ պատերազմին, մենք կարող ենք խոսել այն մասին, թե ձեր տեսանկյունից ինչ կպահանջվի դրա համար։ Եթե ուզում եք շարունակել պատերազմը, պարզապես ասեք մեզ հիմա»,- ընդգծել է Ռուբիոն։
Ռուբիոյի խոսքով՝ ռուս պաշտոնյաները համաձայնել են հետագա հանդիպմանը, որի ընթացքում երկու կողմերի դիվանագիտական խմբերը կքննարկեն պատերազմը դադարեցնելու հնարավոր պայմանները:

"We told the Russians, 'Do you want to end the war or continue it?'" Rubio
Secretary of State Marco Rubio is pushing back on claims that the Trump administration has sidelined Ukraine in discussions about the ongoing war with Russia. The secretary called the claims “inaccurate.”
“I think the president was angry, and rightly so, because we haven’t talked to Ukraine for some reason,” Rubio said on Fox & Friends on Wednesday.
He noted that President Donald Trump contacted Ukrainian President Volodymyr Zelensky shortly after his recent call with Russian President Vladimir Putin.
“I was on both calls. He called Zelensky immediately,” Rubio said.
Asked by a reporter if there had been any recent downplaying of Ukraine and elevating of Russia, Rubio said there had been no such thing.
“We told them [Russia], ‘Guys, do you want to end the war, or do you want to continue?’ If you want to end the war, we can discuss what it would take from your perspective. Tell us now if you want to continue the war,” Rubio said.
According to Rubio, Russian officials have agreed to a follow-up meeting, during which diplomatic teams from both sides will discuss possible terms for ending the war.