«Մենք ՆԱՏՕ-ին չենք ասում՝ զբաղվեք ձեր գործերով, ասում ենք՝ ավելին արեք». Ռուբիո
ԱՄՆ պետքարտուղար Մարկո Ռուբիոն անդրադարձել է Ֆրիդրիխ Մերցի այն հայտարարություններին, որ Եվրոպային առաջարկել է ստեղծել անկախ պաշտպանական ուժեր, ինչը վկայում Է ՆԱՏՕ-ի հանդեպ վստահության թուլացման մասին։
Պետքարտուղարը հերքել է նման մտահոգությունները՝ ընդգծելով, որ ՆԱՏՕ-ն սպառնալիքի տակ չէ, բայց եվրոպացի դաշնակիցները պետք է ավելին անեն:
«Միակ բանը, որ ՆԱՏՕ - ն վտանգի տակ է դնում, այն փաստն է, որ մենք ունենք ՆԱՏՕ - ի դաշնակիցներ, որոնք գրեթե չունեն զինված ուժեր կամ որոնց զինված ուժերն այնքան էլ մարտունակ չեն, քանի որ նրանք 40 տարի անցկացրել են՝ առանց դրա վրա որևէ գումար ծախսելու», - ասել է Ռուբիոն:
«Մենք չենք ասում՝ զբաղվեք ձեր գործերով։ Մենք ասում ենք՝ ավելին արեք։ Դա նրանց մայրցամաքն է, չէ՞: Ինչո՞ւ է սխալ, երբ ԱՄՆ-ն խնդրում է եվրոպական հարուստ երկրներին՝ ավելի շատ գումար ներդնել իրենց ազգային անվտանգության մեջ»,- ընդգծել է ԱՄՆ պետքարտուղարը։

"We're not telling NATO to mind its own business; we're telling it to do more." Rubio
US Secretary of State Marco Rubio has referred to Friedrich Merz's statements that Europe should create an independent defense force, which indicates a weakening of trust in NATO.
The Secretary of State has dismissed such concerns, emphasizing that NATO is not under threat but that European allies must do more.
"The only thing that puts NATO at risk is that we have NATO allies who have almost no military forces or whose military forces are not very effective because they have spent 40 years without spending any money on it," Rubio said.
"We are not saying, mind your own business. We are saying, do more. This is their continent. Why is it wrong for the United States to ask wealthy European countries to invest more in their national security?" the US Secretary of State emphasized.