Թրամփը հայտարարել է ԱՄՆ քաղաքացիություն ստանալու Gold card ծրագրի մասին
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է երկրում բնակության թույլտվություն ստանալու «Ոսկե քարտի» (Gold card) ծրագրի մեկնարկի մասին՝ ամերիկյան քաղաքացիություն ուղղակի ստանալու երաշխիքով: ԱՄՆ-ի «Ոսկե քարտի» վիզային ծրագիրը առաջիկա ամիսներին կարող է փոխարինել ներգաղթյալ ներդրողների վիզաների ստացման «EB-5» ծրագրին:
EB-5 վիզան ԱՄՆ-ում մշտական բնակություն հաստատելու ամենահեշտ ձևերից մեկն է, քանի որ այն օտարերկրացուն թույլ է տալիս ներդրումների միջոցով կանաչ քարտ ստանալ:
Մի քանի ամիս անց այն բանից հետո, երբ Դոնալդ Թրամփը չեղյալ հայտարարեց ծննդյան իրավունքով քաղաքացիություն ստանալու ամերիկյան քաղաքականությունը, EB-5 վիզայի ծրագիրը շահավետ տարբերակ դարձավ մեծ թվով հնդիկների, հատկապես H-1B վիզաների տերերի համար:
ԱՄՆ-ի «ոսկե քարտի» վիզա ստանալու համար դիմողներից կպահանջվի բավարարել Ամերիկայում 5 միլիոն դոլար վճարի պարտադիր պայմանը, որպեսզի իրավասու լինեն գրին քարտ ստանալու համար, հաղորդում է CNN-ը։
«Մենք պատրաստվում ենք ոսկե քարտ (gold card) վաճառել։ Դուք ունեք կանաչ քարտ (green card): Սա ոսկե քարտ է: Մենք պատրաստվում ենք այդ քարտի համար մոտ 5 միլիոն դոլար գին սահմանել, և դա ձեզ կտրամադրի գրին քարտի արտոնություններ, գումարած՝ դա կլինի քաղաքացիություն տանող ուղի: Եվ այս քարտը գնելով հարուստ մարդիկ կմտնեն մեր երկիր»,- ընդգծել է Թրամփը։

Трамп объявил о программе получения гражданства США Gold Card
Президент США Дональд Трамп объявил о запуске программы «Золотая карта» (Gold card), которая предоставит разрешение на проживание в стране с гарантией прямого получения американского гражданства. Визовая программа «Золотая карта» США в ближайшие месяцы может заменить программу получения виз для иммигрантов-инвесторов EB-5.
Виза EB-5 является одним из самых простых способов получения постоянного места жительства в США, поскольку она позволяет иностранцу получить грин-карту через инвестиции.
Спустя несколько месяцев после того, как Дональд Трамп отменил политику получения гражданства по праву рождения, программа виз EB-5 стала выгодным вариантом для большого числа индийцев, особенно для обладателей виз H-1B.
Для получения визы «Золотая карта» США заявителям потребуется выполнить обязательное условие — внести платеж в размере 5 миллионов долларов в Америке, чтобы иметь право на получение грин-карты, сообщает CNN.
«Мы собираемся продавать золотую карту (gold card). У вас есть грин-карта (green card). Это золотая карта. Мы собираемся установить цену на эту карту примерно в 5 миллионов долларов, и она предоставит вам привилегии грин-карты, плюс это будет путь к гражданству. И покупая эту карту, богатые люди будут въезжать в нашу страну», — подчеркнул Трамп.