Թրամփը հայտարարել է ԱՄՆ քաղաքացիություն ստանալու Gold card ծրագրի մասին
Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է երկրում բնակության թույլտվություն ստանալու «Ոսկե քարտի» (Gold card) ծրագրի մեկնարկի մասին՝ ամերիկյան քաղաքացիություն ուղղակի ստանալու երաշխիքով: ԱՄՆ-ի «Ոսկե քարտի» վիզային ծրագիրը առաջիկա ամիսներին կարող է փոխարինել ներգաղթյալ ներդրողների վիզաների ստացման «EB-5» ծրագրին:
EB-5 վիզան ԱՄՆ-ում մշտական բնակություն հաստատելու ամենահեշտ ձևերից մեկն է, քանի որ այն օտարերկրացուն թույլ է տալիս ներդրումների միջոցով կանաչ քարտ ստանալ:
Մի քանի ամիս անց այն բանից հետո, երբ Դոնալդ Թրամփը չեղյալ հայտարարեց ծննդյան իրավունքով քաղաքացիություն ստանալու ամերիկյան քաղաքականությունը, EB-5 վիզայի ծրագիրը շահավետ տարբերակ դարձավ մեծ թվով հնդիկների, հատկապես H-1B վիզաների տերերի համար:
ԱՄՆ-ի «ոսկե քարտի» վիզա ստանալու համար դիմողներից կպահանջվի բավարարել Ամերիկայում 5 միլիոն դոլար վճարի պարտադիր պայմանը, որպեսզի իրավասու լինեն գրին քարտ ստանալու համար, հաղորդում է CNN-ը։
«Մենք պատրաստվում ենք ոսկե քարտ (gold card) վաճառել։ Դուք ունեք կանաչ քարտ (green card): Սա ոսկե քարտ է: Մենք պատրաստվում ենք այդ քարտի համար մոտ 5 միլիոն դոլար գին սահմանել, և դա ձեզ կտրամադրի գրին քարտի արտոնություններ, գումարած՝ դա կլինի քաղաքացիություն տանող ուղի: Եվ այս քարտը գնելով հարուստ մարդիկ կմտնեն մեր երկիր»,- ընդգծել է Թրամփը։

US President Donald Trump has announced the launch of a "Gold Card" program for obtaining permanent residence in the country with a guarantee of direct US citizenship. The US "Golden Card" visa program may replace the "EB-5" immigrant investor visa program in the coming months.
The EB-5 visa is one of the easiest ways to obtain permanent residence in the US, as it allows a foreigner to get a green card through investment.
A few months after Donald Trump canceled the US birthright citizenship policy, the EB-5 visa program has become a profitable option for many Indians, especially H-1B visa holders.
CNN reported that applicants for the US "gold card" visa will be required to meet the mandatory condition of spending $ 5 million in America to be eligible for a green card.
"We are going to sell a gold card. "You have a green card. This is a gold card. We're going to put a price tag on that card of about $5 million, and it will give you the benefits of a green card, plus it will be a path to citizenship. And rich people will come into our country by buying this card," Trump emphasized.