«ԱՄՆ-ի հետ գործարքը պատրաստ է». Ուկրաինայի վարչապետ
Երկու կողմն էլ պատրաստել են օգտակար հանածոների պաշարների պայմանագրի վերջնական տարբերակը։ Սպասվում է, որ դրա հաստատումը Ուկրաինայի կառավարության կողմից կկայանա այսօր։
Շմիգալը բացատրել է, որ ԱՄՆ-ն աջակցում է անվտանգության երաշխիքներ ստանալու՝ Ուկրաինայի ջանքերին, կայուն խաղաղության հասնելու համար։
Լրատվամիջոցներում հայտնվել է Ուկրաինայի և ԱՄՆ-ի միջև «պայմանագրի» նախնական տեքստը։
Համաձայնագիրը կոչվում է «Ուկրաինայի վերակառուցման ներդրումային հիմնադրամի կանոնների և պայմանների հաստատման համաձայնագիր»։
Հիմնական կետերը.
• Նախատեսվում է ստեղծել ներդրումային հիմնադրամ, որը համատեղ կկառավարեն Ուկրաինան և ԱՄՆ-ն։
• Հիմնադրամը հավաքագրելու է մուտքագրվող եկամուտը։ Ուկրաինայի մասնաբաժինը կազմում է բնական ռեսուրսների ակտիվների ապագա դրամայնացումից ստացված եկամտի 50%-ը։
• Հիմնադրամին կատարվող ներդրումները կվերաներդրվեն Ուկրաինայում առնվազն տարին մեկ՝ ապահովելու երկրի անվտանգությունը և զարգացումը:
• ԱՄՆ կառավարությունը կպահպանի երկարաժամկետ ֆինանսական պարտավորություններ՝ զարգացնելու Ուկրաինան։
• Համաձայնագիրը երկկողմ և բազմակողմ համաձայնագրերի ճարտարապետության, ինչպես նաև երկարաժամկետ խաղաղության հաստատման, անվտանգության ոլորտում տնտեսության և կայունության ամրապնդման կոնկրետ քայլերի անփոխարինելի տարր է։
• Փաստաթուղթը կողմերին պարտավորեցնում է անհապաղ սկսել հիմնադրամի համաձայնագրի շուրջ բանակցությունները։

"A deal with the US is ready." Ukrainian Prime Minister
Both sides have prepared the final version of the mineral resources agreement, which the Ukrainian government is expected to approve today.
Shmyhal explained that the US supports Ukraine’s efforts to obtain security guarantees to achieve a lasting peace.
The preliminary text of the “agreement” between Ukraine and the US has appeared in the media.
The agreement is called the “Agreement on the Approval of the Terms and Conditions of the Investment Fund for Reconstruction of Ukraine.”
Key points:
• It is planned to create an investment fund that Ukraine and the US will jointly manage.
• The fund will collect incoming income. Ukraine will receive 50% of the income from the future monetization of natural resource assets.
• Contributions to the Fund will be reinvested in Ukraine at least annually to ensure the country’s security and development.
• The US government will maintain a long-term financial commitment to developing Ukraine.
• The agreement is an indispensable element of the architecture of bilateral and multilateral agreements, as well as concrete steps to establish long-term peace, strengthen the economy, and stabilize the security sector.