Թուրքիան պատրաստ է մասնակցել Ուկրաինայի վերականգնմանը. Türkiye
Ուկրաինան արագացնում է վերականգնողական աշխատանքները և ներգրավում թուրքական ընկերություններին։ Այս մասին հաղորդում է Türkiye պարբերականը։
Կիևը թուրքական կողմին արդեն ներկայացրել է նախագծերի դոսյե, որոնց մի մասի համար մրցույթները կհայտարարվեն ապրիլ-մայիս ամիսներին, իսկ դրանց իրականացումը նախատեսված է այս տարի:
Ընդհանուր առմամբ, 2025 թվականին մեկնարկում են մաքսակետերի թարմացման, ավտոմայրուղիների կառուցման և վճարովի ճանապարհների համակարգի ստեղծման մրցույթները։ Ցանկում ներառվել են նաև էներգետիկան, էներգաարդյունավետությունը, սոցիալական բնակարանները և ջրամատակարարումը:
Ավելի վաղ Էրդողանը Զելենսկու հետ հանդիպման ժամանակ հաստատել էր, որ թուրքական ընկերությունները պատրաստ են օգնել պատերազմից հետո երկրի վերականգնմանը:

Турция готова принять участие в восстановлении Украины. Türkiye
Украина ускоряет восстановительные работы и привлекает турецкие компании. Об этом сообщает издание Türkiye.
Киев уже передал турецкой стороне досье с проектами, по части которых тендеры будут объявлены в апреле-мае, а их реализация запланирована на этот год.
В общей сложности в 2025 году стартуют тендеры на обновление таможенных пунктов, строительство автомагистралей и создание системы платных дорог. В список также включены энергетика, энергоэффективность, социальное жилье и водоснабжение.
Ранее Эрдоган на встрече с Зеленским подтвердил, что турецкие компании готовы помочь в восстановлении страны после войны.