«Ուկրաինան պետք է մոռանա ՆԱՏՕ-ի մասին»․ Թրամփ
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին ուրբաթ օրը կժամանի Վաշինգտոն՝ Ուկրաինայի բնական պաշարների, այդ թվում՝ հազվագյուտ հողային մետաղների վերաբերյալ համաձայնագիր ստորագրելու։
«Դա հաստատված է, մենք պայմանագիր կստորագրենք, որը շատ կարևոր կլինի: Այդուհանդերձ, ԱՄՆ-ն չի պատրաստվում անվտանգության երաշխիքների առումով չափազանց մեծ խոստումներ տալ Ուկրաինային։ Նախատեսում ենք դա վստահել Եվրոպային, բայց կանենք հնարավորը, որպեսզի ամեն ինչ հարթ ընթանա»,- ասել է նա։
Թրամփի խոսքով՝ Ուկրաինան պետք է մոռանա ՆԱՏՕ-ի մասին, քանի որ հակամարտությունն սկսվել է հենց այս խնդրի պատճառով։ Նա նաև Ռուսաստանի առաջնորդ Վլադիմիր Պուտինին անվանել է «շատ խելացի մարդ» և հույս է հայտնել, որ Ուկրաինայի հարցով գործարք կկնքվի։
«Նա շատ խելացի մարդ է, շատ խորամանկ»,- ասել է Թրամփը և հավելել, որ Պուտինն «ստիպված կլինի զիջումների գնալ»՝ որպես ուկրաինական հակամարտության կարգավորման հնարավոր համաձայնագրի մաս։
ԱՄՆ նախագահը հայտարարել է նաև, որ Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների չեղարկումն այժմ տարբերակ չէ, քանի որ ուկրաինական հակամարտությունը նախ պետք է կարգավորվի։
Թրամփն ասել է նաև, որ Վաշինգտոնը կորոշի 25 տոկոս մաքսատուրք սահմանել ԵՄ ապրանքների, այդ թվում՝ մեքենաների վրա։ Նա նաև մեղադրել է ԵՄ-ին ԱՄՆ-ի նկատմամբ թշնամական վերաբերմունքի մեջ։
«Եկեք անկեղծ լինենք, Եվրամիությունն ստեղծվել է ԱՄՆ-ին խաբելու համար: Դա նրանց նպատակն է, և նրանք հաջողեցին: Բայց հիմա ես նախագահ եմ»,- ասել է Թրամփը:

US President Donald Trump has announced that Ukrainian President Volodymyr Zelensky will arrive in Washington on Friday to sign an agreement on Ukraine's natural resources, including rare earth metals.
"It is confirmed; we will sign an agreement, which will be very important. However, the United States will not make too many promises to Ukraine regarding security guarantees. We plan to entrust that to Europe, but we will do everything possible to ensure everything goes smoothly," he said.
According to Trump, Ukraine should forget about NATO because the conflict began precisely because of this issue. He also called Russian leader Vladimir Putin "a brilliant man" and hoped a deal would be made on the Ukraine issue.
"He is a brilliant man, very cunning," Trump said, adding that Putin "will have to make concessions" as part of a possible agreement to resolve the Ukrainian conflict.
The US president also said that lifting sanctions against Russia is not an option now, as the Ukrainian conflict must first be resolved.
Trump also said that Washington would decide to impose a 25 percent tariff on EU goods, including cars. He also accused the EU of being hostile to the US.
"Let's be honest, the European Union was created to deceive the US. That's their goal, and they succeeded. But now I'm president," Trump said.