Համաձայնվել են փոխանակել գերիներին ու զոհվածների մարմինները
Իսրայելի և ՀԱՄԱՍ-ի պաշտոնյաները հայտարարել են, որ համաձայնություն է ձեռք բերվել՝ զոհված պատանդների մարմինները պաղեստինցի հարյուրավոր գերիների ազատ արձակման դիմաց փոխանակելու հարցում։ Այս քայլը թույլ կտա առնվազն ևս մի քանի օր պահպանել ներկայիս փխրուն հրադադարը. գրում է APnews-ը։
Իսրայելը շաբաթ օրը հետաձգել էր 600 պաղեստինցի գերիների ազատումը՝ բողոքելով ՀԱՄԱՍ-ի կողմից պատանդների ազատման ընթացքում, Իսրայելի պնդմամբ, դաժան վերաբերմունքի դեմ։ ՀԱՄԱՍ-ն այդ հետաձգումը որակել էր որպես «լուրջ խախտում» և հայտարարել, որ երկրորդ փուլի շուրջ բանակցությունները անհնար են, քանի դեռ գերիներն ազատ չեն արձակվել։
Այժմ ձեռք բերված պայմանավորվածությունը ճանապարհ է բացում ևս չորս զոհված պատանդների մարմինների վերադարձի և հաշտության շրջանակներում նախատեսված հարյուրավոր այլ գերիների ազատման համար։

They agreed to exchange prisoners and bodies of the dead
Israeli and Hamas officials said they had reached an agreement to exchange the bodies of the dead hostages for the release of hundreds of Palestinian prisoners. The move would help keep the current fragile ceasefire alive for at least a few more days, APnews reported.
Israel on Saturday delayed the release of 600 Palestinian prisoners, protesting what it said was Hama's mistreatment during the hostage-taking. Hamas called the delay a "serious violation" and said that no further talks would be possible until the prisoners were released.
The deal now paves the way for the return of the bodies of four more dead hostages and the release of hundreds more prisoners planned as part of a reconciliation deal.