ԵՄ-ն Ուկրաինային առաջարկել է «օգտակար հանածոների» սեփական շահավետ գործարքը
ԵՄ-ն Ուկրաինային առաջարկել իր սեփական գործարքը «կրիտիկական օգտակար հանածոների» վերաբերյալ։ Դա համընկել է Դոնալդ Թրամփի հայտարարությանը, որ Վաշինգտոնը մոտ է Կիևի հետ գործարք կնքելուն։
Արդյունաբերական ռազմավարության եվրոպական հանձնակատար Ստեֆան Սեժուրնեն հայտարարել է, որ մրցակցային առաջարկ է ներկայացվել ուկրաինացի պաշտոնյաներին, որոնց հետ հանդիպել է Կիևում՝ Ռուսաստանի ներխուժման երրորդ տարելիցի կապակցությամբ Եվրահանձնաժողովի այցի ժամանակ:
«30 կարևորագույն նյութերից 21-ը, որոնց կարիքն ունի Եվրոպան, կարող է տրամադրվել Ուկրաինայի կողմից՝ փոխշահավետ գործընկերության շրջանակներում», - ասել է Սեժուրնեն:

The EU has offered Ukraine its own lucrative "minerals" deal
The EU has offered Ukraine a deal on “critical minerals.” It coincided with Donald Trump’s announcement that Washington was close to striking a deal with Kyiv.
European Commissioner for Industrial Strategy Stephane Séjourne said a competing offer had been made to Ukrainian officials he met in Kyiv during a European Commission visit to mark the third anniversary of Russia’s invasion.
“21 of the 30 most critical materials that Europe needs can be provided by Ukraine in a mutually beneficial partnership,” Séjourne said.