Ըստ Թրամփի՝ Պուտինը համաձայն է Ուկրաինայում եվրոպական ուժերի տեղակայմանը
ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը հայտարարել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը պատրաստ է ընդունել Ուկրաինայում եվրոպացի խաղաղապահներին՝ որպես եռամյա հակամարտությունը դադարեցնելու հնարավոր գործարքի մաս։
«Նա կընդունի դա։ Ես նրան տվել եմ այդ հարցը։ Տեսեք, եթե մենք այդ գործարքը կնքենք, նա չի ձգտի նոր պատերազմի։ Ես նրան հատուկ այդ հարցը տվեցի։ Նա դրա հետ խնդիր չունի»,- ասել է Թրամփը Պուտինի մասին, երբ լրագրողները նրան ուղղակիորեն հարցրել են եվրոպական զորքերի տեղակայումից։
Օվալաձև աշխատասենյակում Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնի հետ հանդիպման ժամանակ Թրամփը նաև վստահություն է հայտնել, որ պատերազմը կարող է ավարտվել մի քանի շաբաթվա ընթացքում, բայց նախազգուշացրել է, որ առանց համաձայնության՝ ռազմական գործողությունները կարող են վերաճել «երրորդ համաշխարհային պատերազմի»:

Trump says Putin agrees to deploy European forces in Ukraine
US President Donald Trump has said that Russian President Vladimir Putin is willing to accept European peacekeepers in Ukraine as part of a possible deal to end the three-year conflict.
“He would accept it. I asked him that question. If we make that deal, he would not seek another war. I specifically asked him that question. He has no problem with that,” Trump said of Putin when reporters asked him directly about the deployment of European troops.
During a meeting with French President Emmanuel Macron in the Oval Office, Trump also expressed confidence that the war could be over within weeks but warned that without an agreement, the hostilities could escalate into “World War III.”