«Վրաստանը պատմական որոշում կայացրեց՝ հրաժարվելով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից». Կոբախիձե
«Մեր կայացրած որոշումները վճռորոշ դեր ունեցան, որ Վրաստանը չդառնա երկրորդ ճակատ։ Հակառուսական պատժամիջոցներին չմիանալը պատմական որոշում էր։ Դրանից հետո Վրաստանում էսկալացիայի ուղղակի փորձ արվեց՝ երկիրը Ուկրաինայի ռազմական հակամարտության մեջ ներքաշելու նպատակով»,- ասել է Իրակլի Կոբախիձեն։
Նրա խոսքով, եթե Վրաստանը միանար պատժամիջոցներին, ապա կբախվեր տնտեսական կործանման, հետևաբար այս որոշումը հիմնարար նշանակություն ուներ։
Ավելի վաղ Կոբախիձեն հայտարարել էր, որ Վրաստանի կառավարությունն ամեն ինչ արել է երկրում խաղաղությունն ու անվտանգությունը պահպանելու համար։
«Մենք հաջողության հասանք այս պայքարում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ հսկայական ջանքեր գործադրվեցին Վրաստանում երկրորդ ճակատ բացելու համար»,- ասել է նա։

«Грузия приняла историческое решение, отказавшись от санкций против России». Кобахидзе
«Наши принятые решения сыграли решающую роль в том, чтобы Грузия не стала вторым фронтом. Отказ присоединиться к антироссийским санкциям был историческим решением. После этого в Грузии была предпринята прямая попытка эскалации с целью втянуть страну в военный конфликт в Украине», — заявил Ираклий Кобахидзе.
По его словам, если бы Грузия присоединилась к санкциям, она столкнулась бы с экономическим крахом, поэтому это решение имело фундаментальное значение.
Ранее Кобахидзе заявлял, что правительство Грузии сделало всё возможное для сохранения мира и безопасности в стране.
«Мы добились успеха в этой борьбе, несмотря на огромные усилия, направленные на открытие второго фронта в Грузии», — отметил он.