«Վրաստանը պատմական որոշում կայացրեց՝ հրաժարվելով Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցներից». Կոբախիձե
«Մեր կայացրած որոշումները վճռորոշ դեր ունեցան, որ Վրաստանը չդառնա երկրորդ ճակատ։ Հակառուսական պատժամիջոցներին չմիանալը պատմական որոշում էր։ Դրանից հետո Վրաստանում էսկալացիայի ուղղակի փորձ արվեց՝ երկիրը Ուկրաինայի ռազմական հակամարտության մեջ ներքաշելու նպատակով»,- ասել է Իրակլի Կոբախիձեն։
Նրա խոսքով, եթե Վրաստանը միանար պատժամիջոցներին, ապա կբախվեր տնտեսական կործանման, հետևաբար այս որոշումը հիմնարար նշանակություն ուներ։
Ավելի վաղ Կոբախիձեն հայտարարել էր, որ Վրաստանի կառավարությունն ամեն ինչ արել է երկրում խաղաղությունն ու անվտանգությունը պահպանելու համար։
«Մենք հաջողության հասանք այս պայքարում՝ չնայած այն հանգամանքին, որ հսկայական ջանքեր գործադրվեցին Վրաստանում երկրորդ ճակատ բացելու համար»,- ասել է նա։

“Our decisions played a decisive role in preventing Georgia from becoming a second front. Not joining the anti-Russian sanctions was a historic decision. After that, a direct attempt was made to escalate in Georgia to drag the country into the military conflict in Ukraine,” said Irakli Kobakhidze.
According to him, if Georgia had joined the sanctions, it would have faced economic ruin. Therefore, this decision was fundamentally important.
Earlier, Kobakhidze stated that the Georgian government had done everything to maintain peace and security in the country.
“We succeeded in this struggle even though enormous efforts were made to open a second front in Georgia,” he said.