Ուկրաինայի բնակչության գրեթե կեսը (46%) պատերազմի հետևանքով հոգեկան առողջության հետ կապված դժվարություններ ունի։ Այս մասին հաղորդում է Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպությունը։
«Երեք տարվա լայնածավալ պատերազմը և 11 տարվա շարունակվող ներխուժումը զգալի ազդեցություն են ունեցել Ուկրաինայի բնակչության առողջության վրա։ Վերջին գնահատականների համաձայն (2024թ. հոկտեմբեր), ուկրաինացիների 68%-ի մոտ նկատվել է առողջական վիճակի վատթարացում՝ համեմատած պատերազմից առաջ եղած ժամանակաշրջանի հետ։
Առողջական ամենատարածված խնդիրներն են հոգեկան առողջության հետ կապված դժվարությունները, որոնք ազդում են բնակչության 46%-ի վրա, հոգեկան խանգարումները՝ 41%-ը, և նյարդաբանական հիվանդությունները՝ 39%-ը»,- նշվում է կազմակերպության զեկույցում։

Nearly half of Ukraine's population has mental health problems. WHO
Almost half of the Ukrainian population (46%) has mental health problems as a result of the war, the World Health Organization (WHO) has reported.
“Three years of extensive war and 11 years of ongoing occupation have had a significant impact on the health of the Ukrainian population. According to the latest estimates (October 2024), 68% of Ukrainians have experienced a deterioration in their health compared to the pre-war period.
The most common health problems are mental health problems, affecting 46% of the population; mental disorders, 41%; and neurological diseases, 39%," the organization said in a report.