Կարող է վերաճել 3-րդ համաշխարհային պատերազմի
Ռուս-ուկրաինական հակամարտությունը կարող է դուրս գալ երկու երկրների առճակատման շրջանակներից և հանգեցնել 3-րդ համաշխարհային պատերազմի, սակայն Միացյալ Նահանգները թույլ չի տա նման սցենար, երկուշաբթի հայտարարել է ԱՄՆ նախագահ Դոնալդ Թրամփը։
«Սա կհանգեցնի 3-րդ համաշխարհային պատերազմի, եթե լուծում չտրվի: Կգա մի պահ, երբ ամեն ինչ կանգ չի առնի միայն այս երկու երկրներում: Բազմաթիվ այլ պետություններ արդեն ներգրավված են հակամարտության մեջ… Մենք թույլ չենք տա, որ դա տեղի ունենա»,- ասել է Թրամփը:
Նա հավելել է, որ ԱՄՆ-ն «օգնում է Ուկրաինային այնպես, ինչպես նախկինում ոչ ոք չի օգնել»՝ միաժամանակ պնդելով, որ հակամարտությունը կարող է ավարտվել շաբաթների ընթացքում: Նա հույս է հայտնել, որ Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկին կայցելի Օվալաձև աշխատասենյակ՝ խաղաղության համաձայնագիր ստորագրելու համար։
Թրամփը նաև նշել է, որ Ուկրաինան կարող է վերադարձնել իր տարածքների մի մասը, սակայն Կիևից հնարավոր զիջումների մասին հարցին հստակ պատասխան չի տվել. «Կտեսնենք»։ Թրամփը հավելել է, որ Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը դեմ չէ Ուկրաինա եվրոպական զորքերի տեղակայմանը խաղաղ համաձայնագրի շրջանակներում։

Could escalate into World War 3
The Russian-Ukrainian conflict could escalate beyond a confrontation between the two countries and lead to World War III. Still, US President Donald Trump said on Monday that the United States will not allow such a scenario.
“This will lead to World War III if it is not resolved. There will come a time when everything will not stop only in these two countries. Many other countries are already involved in the conflict... We will not let that happen,” Trump said.
He added that the United States is “helping Ukraine like no one has ever helped before” while insisting that the conflict could end within weeks. He hoped Ukrainian President Volodymyr Zelensky would visit the Oval Office to sign a peace agreement.
Trump also said that Ukraine could return some of its territories but did not give a clear answer to the question about possible concessions from Kyiv: “We’ll see.” Trump added that Russian President Vladimir Putin is not opposed to the deployment of European troops to Ukraine as part of a peace agreement.