Ամեն ինչ կախված է ՌԴ՝ խաղաղության հասնելու ձգտումից
Կիևում մեկնարկել է Ուկրաինայի նախագահ Վոլոդիմիր Զելենսկու և օտարերկրյա առաջնորդների համատեղ մամուլի ասուլիսը՝ Ուկրաինա ռուսական լայնամասշտաբ ներխուժման 3-րդ տարելիցի կապակցությամբ։
Եվրոպական խորհրդի նախագահ Անտոնիո Կոշտան հայտարարել է, որ այս պատերազմը ոչ միայն Ուկրաինայի, այլև եվրոպական անվտանգության մասին է։ Եվրոպան նույնպես պետք է լինի բանակցությունների սեղանի շուրջ։
«Մարտի 6-ին Եվրոպական խորհուրդը կքննարկի հատուկ ներկայացուցչի նշանակման հնարավորությունը, որը կներկայացնի ոչ միայն ԵՄ-ն, այլև բոլոր եվրոպական երկրները խաղաղ բանակցություններում»,- նշել է նա։
Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լայենի խոսքով՝  ամեն ինչ կախված է ՌԴ՝ խաղաղության հասնելու ձգտումից։
«Քանի դեռ երկարաժամկետ խաղաղության մասին համաձայնագիր չկա, վաղ է խոսել պատժամիջոցների չեղարկման մասին։ Այս խոսակցությունները կարող են լինել միայն այն բանից հետո, երբ մենք ռուսական կողմից որոշակի կոնկրետ քայլեր տեսնենք։
Պատժամիջոցները հսկայական ազդեցություն ունեցան Ռուսաստանի տնտեսության վրա, գնաճը զգալիորեն ավելացավ։ Սա ուժի միջոցով խաղաղության հասնելու մեր նախաձեռնության մի մասն է»,- ասել է նա:

Everything depends on Russia's desire to achieve peace
A joint press conference of Ukrainian President Volodymyr Zelensky and foreign leaders has started in Kyiv on the occasion of the 3rd anniversary of the Russian large-scale invasion of Ukraine.
European Council President Antonio Costa said that this war is about Ukraine and European security. Europe must also be at the negotiating table.
"On March 6, the European Council will discuss the possibility of appointing a special representative who will represent not only the EU but also all European countries in peace talks," he noted.
European Commission President Ursula von der Leyen says everything depends on Russia's desire to achieve peace.
"As long as there is no long-term peace agreement, it is too early to talk about lifting sanctions. These talks can only occur after we see some concrete steps from the Russian side.
The sanctions have greatly impacted the Russian economy, with inflation increasing significantly. "This is part of our initiative to achieve peace through strength," he said.