Մերցը չի համագործակցի AfD-ի հետ
Գերմանիայի ընտրություններում հաղթած ՔԴՄ/ՔՍՄ դաշինքի կանցլերի թեկնածու Ֆրիդրիխ Մերցը հայտարարել է, որ չի դիտարկում «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (AfD) կուսակցության հետ կոալիցիա ստեղծելու հարցը՝ ընդգծելով, որ AfD-ի հետ հիմնարար տարաձայնություններ ունեն առանցքային հարցերի, այդ թվում՝ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության:
«Նրանք ուզում են հակառակը, ինչը մենք ճիշտ ենք համարում: Այդ պատճառով էլ համագործակցություն չի լինի»,- ասել է նա։
Մերցը հավելել է, որ իր դաշինքը նպատակ ունի ձևավորել կառավարություն, որը կներկայացնի Գերմանիայի բոլոր քաղաքացիներին և արագ կլուծի երկրի խնդիրները։

Merz will not cooperate with AfD
Friedrich Merz, the chancellor candidate of the CDU/CSU alliance that won the German election, has announced that he is not considering forming a coalition with the Alternative for Germany (AfD) party. He stresses that he has fundamental differences with the AfD on key issues, including foreign policy and security.
“They want the opposite of what we think is right. That is why there will be no cooperation,” he said.
Merz added that his alliance aims to form a government representing all German citizens and quickly solving the country’s problems.