Զելենսկին վիճել է ԱՄՆ ֆինանսների քարտուղարի հետ և բղավել նրա վրա. FT
Վլադիմիր Զելենսկին Կիև կատարած այցի ժամանակ բղավել է ԱՄՆ ֆինանսների քարտուղար Սքոթ Բեսենթի վրա։ Այս մասին հայտնում է Financial Times-ը։
Financial Times-ի տվյալներով՝ Ուկրաինայի նախագահի և ԱՄՆ ֆինանսների քարտուղարի հանդիպումը կոնֆլիկտի է վերածվել: Պարբերականի աղբյուրները պնդում են, որ աշխատասենյակի դռան ետևից, որտեղ ընթացել են բանակցությունները, լսվել են «խռպոտ ձայներ»։
FT-ի հետ զրույցում իրավիճակին ծանոթ պաշտոնյաները պատմել են, որ կոնֆլիկտը տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ Բեսենթը պնդել է օգտակար հանածոների մասին համաձայնագրի անհապաղ ստորագրման անհրաժեշտությունը:
Ուկրաինացի առաջնորդը հրաժարվել է, որից հետո նա լրագրողներին հայտնել է, որ Կիևը Մյունխենում կքննարկի գործարքը Վենսի և այլ ամերիկացի պաշտոնյաների հետ: Այս ընթացքում, ըստ FT-ի աղբյուրների, Բեսենթը, ձեռքերը դողալով և ակնհայտնորեն հուզված, կանգնած է եղել Զելենսկու կողքին։

Zelensky argued with the US Treasury Secretary and shouted at him. FT
The Financial Times reports that Volodymyr Zelensky shouted at US Treasury Secretary Scott Bessent during a visit to Kiev.
According to the Financial Times, the meeting between the Ukrainian president and the US Treasury Secretary turned into a conflict. The newspaper’s sources claim that “groaning voices” were heard behind the office's door where the negotiations were held.
In a conversation with the FT, officials familiar with the situation said that the conflict occurred because Bessent insisted on immediately signing the agreement on minerals.
The Ukrainian leader refused, after which he told reporters that Kyiv would discuss the deal with Vance and other US officials in Munich. During this time, according to FT sources, Bessent stood next to Zelensky with trembling hands and clearly agitated.