Զելենսկին վիճել է ԱՄՆ ֆինանսների քարտուղարի հետ և բղավել նրա վրա. FT
Վլադիմիր Զելենսկին Կիև կատարած այցի ժամանակ բղավել է ԱՄՆ ֆինանսների քարտուղար Սքոթ Բեսենթի վրա։ Այս մասին հայտնում է Financial Times-ը։
Financial Times-ի տվյալներով՝ Ուկրաինայի նախագահի և ԱՄՆ ֆինանսների քարտուղարի հանդիպումը կոնֆլիկտի է վերածվել: Պարբերականի աղբյուրները պնդում են, որ աշխատասենյակի դռան ետևից, որտեղ ընթացել են բանակցությունները, լսվել են «խռպոտ ձայներ»։
FT-ի հետ զրույցում իրավիճակին ծանոթ պաշտոնյաները պատմել են, որ կոնֆլիկտը տեղի է ունեցել այն պատճառով, որ Բեսենթը պնդել է օգտակար հանածոների մասին համաձայնագրի անհապաղ ստորագրման անհրաժեշտությունը:
Ուկրաինացի առաջնորդը հրաժարվել է, որից հետո նա լրագրողներին հայտնել է, որ Կիևը Մյունխենում կքննարկի գործարքը Վենսի և այլ ամերիկացի պաշտոնյաների հետ: Այս ընթացքում, ըստ FT-ի աղբյուրների, Բեսենթը, ձեռքերը դողալով և ակնհայտնորեն հուզված, կանգնած է եղել Զելենսկու կողքին։

Зеленский поспорил и накричал на министра финансов США – FT
Владимир Зеленский во время визита в Киев накричал на министра финансов США Скотта Бесента. Об этом сообщает Financial Times.
По данным издания, встреча президента Украины и министра финансов США переросла в конфликт. Источники FT утверждают, что из-за двери кабинета, где проходили переговоры, доносились «хриплые голоса».
Официальные лица, знакомые с ситуацией, рассказали FT, что конфликт произошел из-за настоятельного требования Бесента немедленно подписать соглашение о полезных ископаемых.
Украинский лидер отказался, после чего заявил журналистам, что Киев обсудит сделку в Мюнхене с Венсом и другими американскими чиновниками. Тем временем, по данным источников FT, Бесент, дрожа руками и явно взволнованный, стоял рядом с Зеленским.