Հայտնի են Գերմանիայի Բունդեսթագի ընտրությունների պաշտոնական նախնական արդյունքները։ Ըստ այդմ, արտահերթ ընտրություններում հաղթանակ է տարել պահպանողական ՀՔԴ/ՀՔՍ (Քրիստոնեա-դեմոկրատական միություն և Քրիստոնեա-սոցիալական միություն) դաշինքը՝ Ֆրիդրիխ Մերցի գլխավորությամբ։ Նրանք ստացել են ձայների 28,6%-ը. գրում է DW-ն։
Երկրորդ տեղում է ծայրահեղ աջ «Այլընտրանք Գերմանիայի համար» (ԱդԳ) կուսակցությունը՝ 20,8%-ով, իսկ երրորդ տեղում՝ ձախ-կենտրոնամետ Գերմանիայի սոցիալ-դեմոկրատական կուսակցությունը (ՍԴԿ)՝ 16,4%-ով։ Խորհրդարան են անցել նաև ձախ-լիբերալ «Դաշինք 90/Կանաչներ»-ը՝ 11,6%-ով, և «Ձախ» կուսակցությունը՝ 8,8%-ով։
Իսկ ահա լիբերալ Ազատ դեմոկրատական կուսակցությունը (ԱԴԿ) և ձախ Սառա Վագենկնեխտի դաշինքը (ՍՎԴ) չեն հաղթահարել խորհրդարան մտնելու համար սահմանված 5%-անոց շեմը։ ԱԴԿ-ն ստացել է ձայների 4,3%-ը, իսկ ՍՎԴ-ն՝ 4,972%-ը։
Որևէ ուժի չի հաջողվել միայնական կառավարություն կազմել, և ՀՔԴ/ՀՔՍ և ՍԴԿ կուսակցությունները պետք է կոալիցիայի ձևավորմանշուրջ բանակցեն։

The official preliminary results of the German Bundestag elections have been announced. According to them, the conservative CDU/CSU (Christian Democratic Union and Christian Social Union) alliance led by Friedrich Merz won the snap election, receiving 28.6% of the vote, writes DW.
The far-right Alternative for Germany (AfD) party is in second place with 20.8%, and the center-left Social Democratic Party of Germany (SPD) is in third place with 16.4%. The left-liberal Alliance 90/The Greens also entered parliament with 11.6%, and the Left Party with 8.8%.
Meanwhile, the liberal Free Democratic Party (FDP) and the left-wing Sarah Wagenknecht Alliance (SVD) failed to pass the 5% threshold required to enter parliament. The FDP received 4.3% of the vote, while the SVD received 4.972%.
No single party formed a government, so the CDU/CSU and SPD parties will have to negotiate a coalition.